(fot. UM/archiwum)

Czytamy "Balladynę" w pszczyńskim skansenie

Pszczyna03.09.2020, 16:03

W sobotę, 5 września o godzinie 17.00 w Skansenie - Zagrodzie Wsi Pszczyńskiej odbędzie się Narodowe Czytanie "Balladyny" Juliusza Słowackiego.

W tym roku inicjatywa Narodowego Czytania odbędzie się już po raz dziewiąty. "Balladyna" Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach - Balladynie i Alinie - stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza.

 

(źródło: UM)

KK

T G+ F

Zobacz także

Osiem nowel na ósme Narodowe Czytanie
Osiem nowel na ósme Narodowe Czytanie
Na Piastowskiej czytali Prusa
Na Piastowskiej czytali Prusa
"Żubrowisko"  w PCKul-u oraz online
"Żubrowisko" w PCKul-u oraz online
W starostwie szkolą się z wdrażania dostępności
W starostwie szkolą się z wdrażania dostępności
25 września: trzy zakażenia, dwoje ozdrowieńców
25 września: trzy zakażenia, dwoje ozdrowieńców

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18