(fot. UM)

Czy w Pszczynie mogą działań nowoczesne systemy energetyczne?

Pszczyna26.06.2020, 06:39

O zastosowaniu i budowie najnowocześniejszych systemów opartych na energetyce wodorowej z ekspertami SBB Energy rozmawiali starosta pszczyński Barbara Bandoła, a także burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol.

W spotkaniu, które miało miejsce w środę, 24 czerwca w Urzędzie Miejskim udział wzięli również przedstawiciele Gminy Pszczyna oraz Starostwa Powiatowego. Za pośrednictwem video swoje uwagi przedstawiali specjaliści z firmy Simens.

Eksperci od 25 lat pracują w sektorze energetyki. Obecnie szukają miejsc, gdzie możliwe byłoby zastosowanie jednego z pierwszych w Polsce rozwiązań mających na celu wykorzystanie wodoru do pozyskania energii. Tym samym stworzenia bezemisyjnej gminy. Takie efekty można osiągnąć po 7-10 latach od wdrażania rozwiązań.

Sporo uwagi poświęcono na finansowanie podobnych działań. Burmistrz Dariusz Skrobol zwrócił uwagę, że nawet przy niewielkich wkładach własnych gmin, sięgających od 5 do 10 %, samorządów nie stać na wsparcie tak potężnych inwestycji. Zainteresowana strona wskazała jednak przykłady, gdzie podobne przedsięwzięcia zyskały nawet stu procentowe finansowanie. W tym przypadku zarówno burmistrz, jak i starosta wyrazili chęć współpracy przy opracowywaniu koncepcji, która zostanie skierowana do Ministerstwa Rozwoju. Pozytywna opinia byłaby zielonym światłem do tego, aby wystąpić po środki do Unii Europejskiej.

(źródło: UM)

KK

T G+ F

Zobacz także

Program
Program "Mój Prąd": nawet 5 tys. zł dofinansowania na domową fotowoltaikę
W gminie Pszczyna będą świecić LED-ami
W gminie Pszczyna będą świecić LED-ami
Przebudowa mostu w Suszcu. Będzie objazd
Przebudowa mostu w Suszcu. Będzie objazd
Wsparcie dla powiatu cieszyńskiego i przemyskiego
Wsparcie dla powiatu cieszyńskiego i przemyskiego
Akcja "Bezpieczny Sk8park & Pumptrack" w Pawłowicach
Akcja "Bezpieczny Sk8park & Pumptrack" w Pawłowicach

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18