Czy Rada odwoła przewodniczącą?

24.01.2007, 11:51

Pszczyna

- Teraz jest mi przykro, że tak się stało, mam jednak nadzieję, że moje wyjaśnienia przekonają Radnych naszego miasta do tego, żeby stanąć w mojej obronie – mówi Edyta Głombek.


Ponad miesiąc po tym, jak została nową przewodniczącą Rady Miejskiej, może stracić mandat. Edyta Głombek złożyła oświadczenie o działalności gospodarczej męża o siedem dni za późno. Do tej pory gdy radny nie złożył oświadczenia majątkowego, tracił dietę, teraz traci mandat. Sankcje zostały zaostrzone przez nowelizację ordynacji wyborczej. W całym województwie w takiej sytuacji znalazło się około 30 radnych, ale też kilku wójtów i burmistrzów. I większość z nich spóźniła się właśnie ze złożeniem oświadczenia o działalności gospodarczej małżonka. Według ordynacji, to powinno wpłynąć do Urzędu w ciągu 30 dni od dnia wyboru. Tyle samo jest na złożenie oświadczenia o uzyskiwanych dochodach, ale w tym wypadku termin liczy się od dnia złożenia ślubowania (Edyta Głombek ślubowała 27 listopada).

– Oba oświadczenia wysłałam 19 grudnia. Byłam przekonana, że „dzień wyboru” to dzień wybrania mnie na przewodniczącą Rady – mówi Edyta Głombek. Przedstawia też pismo, które trafiło do niej z biura Rady Miejskiej w Pszczynie, w którym poinformowano ją, że oba oświadczenia należy złożyć do 30 dni od ślubowania. – Wydawało mi się, że nie mam powodu weryfikować tego, co napisali urzędnicy. Po przeanalizowaniu tematu i rozmowach z przewodniczącymi Rad w innych gminach, uważam, że wcale nie uchybiłam terminom. Oświadczenie wypisałam 4 grudnia, a zatem złożyłam go sama sobie na czas. Obowiązek przesłania oświadczenia do wojewody upłynął według mnie 27 grudnia, 30 dni od dnia wyboru mnie na przewodniczącą Rady. Pismo z moim stanowiskiem w tej sprawie wysłałam już do wojewody śląskiego – mówi.

Jedno jest pewne, z chwilą niezłożenia w terminie oświadczenia mandat radnej wygasnął. Radni Miejscy mają trzy miesiące na odwołanie Edyty Głombek z funkcji (jeżeli tak się nie stanie, konieczna będzie interwencja wojewody). Najbliższą sesję RM na 1 lutego zwołał wiceprzewodniczący Rady, Mirosław Kobiór. W jej programie nie znalazła się uchwała w sprawie odwołania przewodniczącej.

Wypowiedz się w naszej ankiecie! Pytamy, czy Rada Miejska powinna odwołać przewodniczącą? (ankieta na stronie głównej portalu)

pin

T G+ F

Zobacz także

Czy to kabaret, czy zaręczyny?
Czy to kabaret, czy zaręczyny?
Rada Miejska nie odwoła przewodniczącej
Rada Miejska nie odwoła przewodniczącej
Będzie nowa winda w pszczyńskim ratuszu
Będzie nowa winda w pszczyńskim ratuszu

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18