Podczas spotkania w Urzędzie Miejskim (fot. UM Pszczyna)

Czy pszczyńscy nauczyciele będą strajkować?

Pszczyna23.03.2019, 16:33

Z inicjatywy burmistrza Pszczyny Dariusza Skrobola w Urzędzie Miejskim odbyło się spotkanie z przedstawicielami związków zawodowych zrzeszających nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi zatrudnionych w szkołach, przedszkolach i placówkach oświatowych.

Wzięli w nim udział Alina Michalak, prezes Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Pszczynie, Gabriela Wiencek, przewodnicząca MKPO NSZZ „Solidarność”, dyrektor Pszczyńskiego Zarządu Edukacji Marian Grygier oraz Sławomir Kowalski, naczelnik Wydziału Edukacji.

Związki zawodowe chcą, aby nauczyciele i pracownicy oświaty w całym kraju mogli godnie żyć i pracować. W związku z zapowiedzianym na 8 kwietnia strajkiem, zagrożone są egzaminy.

- Nikt nauczycielom nic nie narzuca w sprawie strajku. Mają wolną rękę - informuje Gabriela Wiencek, która twierdzi, że problemem są rażąco niskie i niesprawiedliwe płace nauczycieli i pracowników oświaty.

W dniach 10-12 kwietnia jako pierwsi do egzaminów powinni przystąpić uczniowie wygaszanych gimnazjów. W pszczyńskich szkołach jest ich 521. Trzy dni później powinny odbyć się egzaminy w szkołach podstawowych. Na terenie gminy Pszczyna obecnie jest 580 uczniów ósmych klas. Ostatnim egzaminem są matury. Egzamin dojrzałości powinien rozpocząć się 6 maja. Nie wiadomo jednak, czy będą one przeprowadzone w terminie. Związkowcy prowadzą rozmowy z przedstawicielami rządu.

- Już 4 marca ZNP zapowiedział termin strajku. Nauczyciele i pracownicy oświaty są zdeterminowani i tym razem nie odpuszczą. To, czy egzaminy zewnętrzne odbędą się w terminie, zależy dziś od decyzji rządu. Termin strajku ogłosiliśmy z dużym, 35-dniowym wyprzedzeniem, by dać rządowi czas na spełnienie postulatów. Nikogo nie zaskakujemy, chcemy rozmawiać. Strajk będzie trwał od 8 kwietnia aż do odwołania. Z inicjatywy ZNP zostało zwołane posiedzenie Rady Dialogu Społecznego. Prezydium RDS zbierze się w poniedziałek, 25 marca w Warszawie. Wezmą w nim udział ministrowie: pracy, edukacji i finansów oraz przedstawiciele trzech reprezentatywnych związków zawodowych działających w oświacie. Jest to spotkanie ostatniej szansy. Na dzień dzisiejszy brak konkretnej propozycji rządowej - poinformowała uczestników spotkania Alina Michalak.

- Komisja Krajowa Oświatowej "Solidarności" prowadzi rozmowy z rządem, w przypadku niestatysfakcjonujących rozwiązań "Solidarność" planuje zaostrzyć protest. Oświatowa "Solidarność" weszła w spór zbiorowy z dyrektorami szkół i przedszkoli - dodaje Gabriela Wiencek

Burmistrz Dariusz Skrobol zwołał spotkanie ponieważ chciałby znać zagrożenia, jakich może spodziewać się organ prowadzący. - Jestem za tym, żeby nauczyciele lepiej zarabiali. Jako organ prowadzący chcę wiedzieć, czego można spodziewać się od 8 kwietnia. Dzisiejsze rozmowy pokazują, że sytuacja jest bardzo dynamiczna i będzie się zmieniała. Rozmowy prowadzone są w Warszawie. Bez względu na ich efekt gmina będzie przygotowana do przeprowadzenia egzaminów. Natomiast to, czy nauczyciele będą tego dnia obecni w szkole zależeć będzie od rozmów prowadzonych przez związkowców ze stroną rządową - dodaje burmistrz.

Pszczyński oddział ZNP przeprowadził referenda strajkowe we wszystkich szkołach, przedszkolach i placówkach oświatowych objętych działaniem oddziału. Wyniki głosowania poznamy 25 marca. W tym samym dniu zakończą się referenda przeprowadzane w innych placówkach na terenie całego kraju.

Jak podaje Urząd Miejski w Pszczynie, wynagrodzenia nauczycieli na etacie netto to 1920 zł (stażysta), 2090 zł (nauczyciel kontraktowy), 2538,23 zł (nauczyciel mianowany) oraz 3150,27 zł (nauczyciel dyplomowany).

Gmina Pszczyna zatrudnia 937 nauczycieli oraz 484 pracowników administracji i obsługi.
UM Pszczyna

pako

T G+ F

Zobacz także

Rosną mury Dwójki
Rosną mury Dwójki
Co z maturami?
Co z maturami?
Spotkanie Jubilatów Pszczyńskiego Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów
Spotkanie Jubilatów Pszczyńskiego Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów
10. Jubileuszowa Suszecka Jesień Kulturalna
10. Jubileuszowa Suszecka Jesień Kulturalna
Wybory do Młodzieżowej Rady Gminy Pawłowice
Wybory do Młodzieżowej Rady Gminy Pawłowice
Strażacy otrzymali agregat pompowy
Strażacy otrzymali agregat pompowy

Komentarze:

Kazik 2019-03-25 godz. 08:51
Drogi dyplomowany - podstawa 3483 brutto - zakładając średni dodatek stażowy dyplomowanego na 15%, dodatek motywacyjny średnio 5% oraz to, że połowa nauczycieli ma dodatek wiejski, no i oczywiście dodając 1/12 z trzynastki, odejmując 22% na ZUS i 18% na podatki wychodzi mi 3050 na rękę. Kwotę zawyżają zapewne dodatki dyrektorskie. Osobiście uważam, że dla osoby z wieloletnim stażem i kilkoma kierunkami studiów kwota jest śmiesznie niska.
Dyplomowany 2019-03-23 godz. 21:09
3150 netto wow, jak jestem nauczycielem dyplomowanym takiej wypłaty nie widziałem. Redaktorze proszę o adres placówki biegną z cv.
treść:
autor:

SQL: 18