(fot. UM Pszczyna)

Czas seniorów w jesiennym anturażu

22.10.2019, 07:22

Nie młodzież, a seniorzy rządzili Pszczyną przez ostatnich kilka dni. Od 9 do 19 października br. w naszym mieście po raz pierwszy odbył się Pszczyński Tydzień Seniora. Były liczne warsztaty, spotkania i wykłady. Zorganizowano również zawody sportowe oraz indywidualne konsultacje z dietetykiem.

Tydzień zainaugurowało spotkanie autorskie z Jackiem Fedorowiczem, satyrykiem, aktorem i niezależnym twórcą, które odbyło się 9 października w Galerii „13”. Rozmowę prowadził dziennikarz Marcin Michrowski. 

Sobota, 12 października, dostarczyła sportowych emocji. Na Rynku odbyła się zabawa rowerowa dla seniorów, zawody nordic walking oraz symultana szachowa. Przegranych nie było, liczyła się przede wszystkim dobra zabawa. Zawodnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, medale i puchary.

Kolejne dni mijały na wykładach, spotkaniach i konsultacjach. 14 października w magazynie Hospicjum św. Ojca Pio odbyły się warsztaty na temat wykorzystania sprzętu rehabilitacyjnego do opieki nad osobami starszymi wraz z konsultacjami fizjoterapeuty i pielęgniarki.

15 października w Ratuszu seniorzy spotkali się z dietetykiem, a tematem zajęć było zdrowe odżywianie w dojrzałym wieku. 16 października osoby opiekujące się osobami starszymi i niesamodzielnymi uczestniczyły w warsztatach z psychologiem. W tym samym dniu w Urzędzie Miasta wygłoszono wykład „Co musisz wiedzieć, aby zapobiec cukrzycy?” Odbyły się także bezpłatne pomiary poziomu cukru we krwi.

17 października w Pszczyńskim Ośrodku Rehabilitacyjno – Terapeutycznym zorganizowano warsztaty i wykład „Jak odnaleźć się w placówce ochrony zdrowia i korzystać z opieki medycznej?” 18 października odbyło się natomiast spotkanie „Moc Dziennikarstwa Obywatelskiego” z Łukaszem Salwarowskim oraz wykład „Seniorze! Nie daj się Oszukać!”.Ostatni dzień PTS minął na bezpłatnych, indywidualnych poradach dietetyka.

Seniorzy udowodnili po raz kolejny, że dojrzały wiek nie oznacza wykluczenia z aktywnego trybu życia. Impreza należała do udanych i zapewne wpisze się na stałe w kulturalny kalendarz miasta. Dodajmy też, że seniorzy obchodzą swoje święto jesienią aż trzy razy: 1 października w Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, 20 października w Europejski Dzień Seniora oraz 20 listopada w Ogólnopolski Dzień Seniora.

Reklama
 
Reklama

KK

T G+ F

Zobacz także

Aktywni 50+
Aktywni 50+
Zajęcia muzykoterapii dla osób po 55. roku życia
Zajęcia muzykoterapii dla osób po 55. roku życia
Wielki sukces GKS-u Pniówek
Wielki sukces GKS-u Pniówek
Samorządowcy pytają o czerwoną strefę
Samorządowcy pytają o czerwoną strefę
Nowa nawierzchnia na "Orliku" przy POSiRze
Nowa nawierzchnia na "Orliku" przy POSiRze
Chatka żubra przy Pokazowej Zagrodzie
Chatka żubra przy Pokazowej Zagrodzie
Komunikat Burmistrza Pszczyny
Komunikat Burmistrza Pszczyny
Złap wodę! I podaj dalej!
Złap wodę! I podaj dalej!
6 sierpnia: Aktualny raport o sytuacji epidemiologicznej
6 sierpnia: Aktualny raport o sytuacji epidemiologicznej
Wracają obostrzenia na terenie naszego powiatu
Wracają obostrzenia na terenie naszego powiatu
Wyróżnienie dla ZSP w Studzienicach
Wyróżnienie dla ZSP w Studzienicach

Komentarze:

seniorka 2019-10-23 godz. 09:17
Tydzień Seniora w naszym mieście - wspaniale . Ale to dla starszych , samotnych ludzi- za mało. Mamy w Pszczynie Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Klub Seniora przy Ośrodku Pomocy Społecznej lecz brakuje nam pomieszczenia gdzie w większym gronie moglibyśmy się spotkać przy tzw.kawce nie tylko w wyznaczone dni lecz codziennie : porozmawiać o problemach i radościach ,które nas spotkały ,pograć w szachy,warcaby,zrobić stroik świąteczny ,posłuchać prelekcji zaproszonych gości. Po prostu spędzić czas w miłym towarzystwie i zapomnieć choćby na chwilę o troskach. My seniorzy prosimy pana Burmistrza i radnych o spojrzenie na nas życzliwie i przydzielenie nam w nowo powstałym Centrum Kultury pomieszczenia na zrealizowanie naszych małych a zarazem dla nas dużych marzeń. Chcemy by osoby starsze , które chcą wyjść z domu mogły mieć miejsce gdzie mogłyby się spotkać .
treść:
autor:

SQL: 20