fot. Ks. Janko pracował w pszczyńskiej parafii przez 28 lat.

Czas na emeryturę

Powiat17.06.2018, 09:31

W tym roku na emeryturę odejdzie m.in. ksiądz Krystian Janko, proboszcz Parafii Wszystkich Świętych i dziekan dekanatu pszczyńskiego. Znane jest już nazwisko jego następcy.

W minionym tygodniu abp Wiktor Skworc spotkał się w kurii metropolitalnej z kapłanami przechodzącymi na emeryturę. Wśród nich znaleźli się trzej proboszczowie z powiatu pszczyńskiego: ks. Krystian Janko z parafii Wszystkich Świętych w Pszczynie,
ks. Henryk Kafka z parafii św. Klemensa I w Miedźnej oraz ks. Jan Burek z parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Rudziczce.

Ks. Krystian Janko jest proboszczem w Pszczynie od 1990 r. W tym czasie pełnił nie tylko posługę duszpasterską, ale dbał również o zachowanie pamięci i lokalnego dziedzictwa. W trakcie jego pracy w parafii Wszystkich Świętych odnowione zostały sarkofagi z krypty pszczyńskiej. Jego staraniem powstała również wystawa poświęcona księdzu Józefowi Kuczerze. Dwukrotnie pełnił obowiązki dziekana dekanatu pszczyńskiego. Najpierw w latach 2001-2011, a następnie ponownie od 2014 r. do teraz.

Jego następcą został wybrany ks. Damian Gatnar. Urodził się w Głogówku. Święcenia kapłańskie przyjął w 1989 roku w Katowicach. Od 2006 r. proboszcz parafii Świętej Rodziny w Piekarach Śląskich.

Na emeryturę przechodzi także dziekan dekanatu Miedźna, ks. Henryk Kafka. W Miedźnej pracuje od 1995 r. Najpierw był administratorem, a następnie proboszczem parafii św. Klemensa I. Wcześniej pełnił posługę wikariusza m.in. w parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kamieniu, św. Stanisława w Żorach, św. Barbary i św. Józefa w Jastrzębiu-Zdroju. Nowym proboszcze w Miedźnej został ks. Jan Piontek pochodzący z Książenic koło Rybnika. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1983 roku w Katowicach. Od 1992 r. budowniczy i proboszcz kościoła Św. Józefa Oblubieńca N.M. Panny w Czerwionce.

Również w Rudzicze nastąpi zmiana. Na emeryturę odchodzi Ks. Jan Burek. Jest to zaledwie drugi proboszcz w historii parafii. Przez 14 lat swojej pracy kładł nacisk na upiększanie i remontowanie kościoła pod wezwaniem św. Maksymiliana Marii Kolbego. Dzięki staraniom jego i parafian ocieplono i otynkowano świątynie, a także zamontowano witraże, płaskorzeźby i mozaiki. Jego miejsce zajmie ks. Leonard Malorny. Urodzony w Brzezinach Śląskich. Święcenia kapłańskie przyjął w1984 r. w Katowicach. Od 2013 r. rezydent w parafii Parafii Wniebowzięcia NMP w Rojcy (dzielnica Radzionkowa).

Swoją posługę nowi proboszczowie rozpoczną na przełomie lipca i sierpnia.

Reklama

Reklama

man

T G+ F

Zobacz także

Na ratowanie zabytków
Na ratowanie zabytków
Podziękowali ks. Krystianowi Janko za 28 lat posługi
Podziękowali ks. Krystianowi Janko za 28 lat posługi
Cykl spotkań „Dobra starość, długie życie” w Starostwie Powiatowym
Cykl spotkań „Dobra starość, długie życie” w Starostwie Powiatowym
Chochla 2019 z finalistą programu MasterChef
Chochla 2019 z finalistą programu MasterChef
Trwają zapisy na XVI Turniej Zespołów Ludowych w Suszcu
Trwają zapisy na XVI Turniej Zespołów Ludowych w Suszcu

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 20