(fot. archiwum)

Dlaczego alarm smogowy występuje coraz częściej?

Powiat06.11.2019, 10:38

Dlaczego powiadomienia o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu alarmowego dla pyłu zawieszonego w powietrzu występują coraz częściej? Przyczyną są nowe, bardziej rygorystyczne normy, obowiązujące od 11 października.

Nowe normy zostały wprowadzone rozporządzeniem Ministra Środowiska z 8 października 2019 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie poziomów niektórych substancji w powietrzu.

Do tej pory alarm smogowy był ogłaszany przy przekroczeniu średniodobowej wartości 300 mikrogramów na metr sześcienny dla pyłu PM10. Teraz alarm będzie ogłaszany w przypadku wartości 150 mikrogramów na metr sześcienny. Nowy poziom informowania to 100 mikrogramów na metr sześcienny (poprzednio – 200 mikrogramów).

Należy spodziewać się, że alarm smogowy będzie teraz ogłaszany zdecydowanie częściej niż do tej pory. Nie będzie to jednak wynikać z gwałtownego pogorszenia jakości powietrza, a z nowych, zaostrzonych norm ostrzegania i alarmowania.

Wysoki poziom niektórych substancji w powietrzu może powodować negatywne skutki dla zdrowia. Osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia: uczucie bólu w klatce piersiowej, palpitacje serca, brak tchu, znużenie. Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, flegma, dyskomfort w klatce piersiowej, świszczący, spłycony oddech. Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu występuje zwiększone ryzyko infekcji oddechowej. W przypadku nasilenia objawów chorobowych wskazany jest kontakt z lekarzem.

Podczas alarmu wszelkie aktywności na zewnątrz są odradzane. Osoby wrażliwe powinny bezwzględnie unikać przebywania na wolnym powietrzu, pozostałe osoby powinny ograniczyć przebywanie na wolnym powietrzu do niezbędnego minimum.

Zgodnie z Programem Ochrony Powietrza, aby ograniczyć przekroczenia, należy w szczególności: intensywne kontrolować instalacje spalania paliw stałych pod kątem realizacji zapisów uchwały antysmogowej oraz pod kątem spalania odpadów (co najmniej w minimalnej ilości wskazanej w PDK), kontrolować w zakresie zakazu spalania pozostałości roślinnych na powierzchni ziemi, ograniczać stosowania kominków.

Reklama

Reklama

 

KK

T G+ F

Zobacz także

gorący temat
Żarty się skończyły! Walcz ze smogiem! Happening na pszczyńskim Rynku
Żarty się skończyły! Walcz ze smogiem! Happening na pszczyńskim Rynku
Grill – wróg zdrowego powietrza?
Grill – wróg zdrowego powietrza?
Spektakl interaktywny przeciw cyberprzemocy
Spektakl interaktywny przeciw cyberprzemocy
20 lat teatralnej rodziny. Amatorski Zespół Teatralny z Suszca obchodzi swój jubileusz
20 lat teatralnej rodziny. Amatorski Zespół Teatralny z Suszca obchodzi swój jubileusz
Nowy kwartalnik "Strony ziemi pszczyńskiej"
Nowy kwartalnik "Strony ziemi pszczyńskiej"

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 20