Obrony licencjackie: 15.06.2018 r.  Nasi absolwenci wysoko cienią sobie wykształcenie i doświadczenie zdobyte podczas nauki na kierunkach filologia klasyczna i mediteranistyka. Po ukończeniu studiów licencjackich chętnie kontynuują naukę na studiach magisterskich, a później doktoranckich.

Art. spons. Cogito ergo sum z Katedrą Filologii Klasycznej!

Katowice04.09.2018, 12:20

Bogata oferta studiów licencjackich i magisterskich każdego roku przyciąga uwagę wielu kandydatów. Szeroki wachlarz możliwości w roku akademickim 2018/2019 oferuje Wydział Filologiczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.  

Działająca przy nim Katedra Filologii Klasycznej zachęca do podjęcia nauki na kierunkach: filologia klasyczna (studia stacjonarne I i II stopnia) i mediteranistyka (studia stacjonarne I stopnia). Doskonale wykształcona kadra, współpracująca z ośrodkami badawczymi w Polsce i za granicą (m.in. Niemcy, Włochy, Wielka Brytania), dokłada wszelkich starań, by studenci rozwijali swoje zainteresowania zyskując przy tym odpowiednie doświadczenie, niezbędne w pracy dydaktycznej, translatorskiej i wielu innych dziedzinach.

Nasi absolwenci znajdują zatrudnienie nie tylko w szkołach, bibliotekach tematycznych, archiwach czy muzeach. Ich wszechstronne wykształcenie jest doceniane również w innych branżach (w tym o zasięgu międzynarodowym). Znajomość języka łacińskiego jest niezwykle ważna w środowiskach lekarskich, prawniczych czy szeroko pojętej humanistyce. Język starogrecki ceniony jest m.in. wśród filozofów i teologów. Usystematyzowana wiedza z zakresu historii, kultury i tradycji krajów obszaru Śródziemnomorza pozwala z kolei podjąć  pracę w charakterze pilota wycieczek, rezydenta w krajach basenu Morza Śródziemnego lub w instytucjach zorientowanych na współpracę europejską.

Kształcimy nie tylko merytorycznie, lecz także praktycznie - naszym atutem są zajęcia i warsztaty terenowe, prowadzone we współpracy z muzeami, winnicami, teatrami i wieloma innymi ośrodkami kultury. Studia na kierunkach filologia klasyczna to niebanalny sposób na przyszłość, u podstaw którego leżą wszechstronna wiedza i bogate doświadczenie. Serdecznie zapraszamy!

Filologia klasyczna (studia dzienne I i II stopnia)

W ramach kierunku filologia klasyczna studenci zdobywają cenną wiedzę pozwalającą im na swobodną, samodzielną pracę z oryginalnymi tekstami w językach łacińskim i greckim. Znajomość gramatyki i słownictwa ww. języków jest równie ważna jak biegłość w zagadnieniach związanych z historią, literaturą i tradycją starożytnej Grecji i Rzymu. Program studiów obejmuje ponadto przedmioty kierunkowe jak np. historie literatur (greckiej i rzymskiej), historię starożytną, recepcję antyku, wstęp do literaturoznawstwa czy stylistykę. Studenci kształcą się również w zakresie języka obcego nowożytnego (włoskiego lub hiszpańskiego). Studia posiadają akredytację Państwowej Komisji Akredytacyjnej. W ramach zajęć organizowane są ponadto wyjazdy edukacyjne do muzeów i teatrów. 

Mediteranistyka (studia dzienne I stopnia)

Studia mediteranistyczne kształcą w zakresie wiedzy o cywilizacjach śródziemnomorskich z naciskiem na ich znaczenie w rozwoju kultury europejskiej. Program obejmuje przedmioty kierunkowe takie jak: podstawy języka łacińskiego i greckiego, historia starożytnego Bliskiego Wschodu, zabytki grecko-rzymskiego antyku, religie Śródziemnomorza, antyk i średniowiecze w literaturze, język hebrajski (opcjonalnie semicki/syryjski), kultura wina, epigrafika, wstęp do prawa rzymskiego i inne. Studenci podejmują także naukę języka obcego nowożytnego (włoski/ hiszpański). W ramach zajęć prowadzone są także warsztaty praktyczne w winnicach, palmiarniach oraz wielu instytucjach kultury i nauki. 

Filologia klasyczna i mediteranistyka - II nabór na studia dzienne: do 20.09.2018 r.

Katedra Filologii Klasycznej  |  Wydział Filologiczny        

40-032 Katowice, Pl. Sejmu Śląskiego 1 (pokój 117), tel. (32) 200 94 17  

 e-mail: kfk@us.edu.pl   |  www.kfk.us.edu.pl  |  facebook.com/KFKUS/

Adiunkt w KFK UŚ, dr Edyta Gryksa

T G+ F

Zobacz także

Kawiarenka Językowa Dla Dorosłych
Kawiarenka Językowa Dla Dorosłych
Wycieczka do Republiki Czeskiej z Gminnym Domem Kultury w Kobiórze
Wycieczka do Republiki Czeskiej z Gminnym Domem Kultury w Kobiórze
Zespół Mole zagra na Bankowej
Zespół Mole zagra na Bankowej
W pawłowickiej podstawówce powstanie patio
W pawłowickiej podstawówce powstanie patio
Nowy kontrakt dla pszczyńskiego hospicjum
Nowy kontrakt dla pszczyńskiego hospicjum
Wandale wyrwali młode drzewka
Wandale wyrwali młode drzewka
16. Finał Przeglądu Amatorskich Zespołów Muzycznych
16. Finał Przeglądu Amatorskich Zespołów Muzycznych
Klasa VI z Rudołtowic na podium Konkursu Kalendarzowego Państwowej Straży Pożarnej
Klasa VI z Rudołtowic na podium Konkursu Kalendarzowego Państwowej Straży Pożarnej
SQL: 16