Radny Marek Szklorz już od jakiegoś czasu krytykuje nowe zasady odbioru śmieci w gminie

Co zrobić ze skórką od banana?

05.08.2017, 15:51

Radny Rady Miejskiej w Pszczynie, Marek Szklorz krytykuje nowe zasady odbioru śmieci w gminie. I daje przykład

Na 13 lipca na wniosek burmistrza zwołano nadzwyczajną sesję Rady Miejskiej. Wszystko przez skargę mieszkańca wniesioną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na uchwałę z 22 czerwca br. Wprowadza cenę 7,56 zł brutto za odbiór jednego worka z odpadami zielonymi lub ulegającymi biodegradacji, ze szczególnym uwzględnieniem bioodpadów. Przypomnijmy, w ramach opłaty za śmieci od jednej posesji można oddać do 200 kg odpadów zielonych. Wszystko ponadto jest płatne.

Zdaniem skarżącego, odbiór odpadów bio został potraktowany jako usługa dodatkowa. Rada Miejska musiała odnieść się do zarzutów w skardze. W projekcie uchwały zapisano, że nie uwzględnia się skargi w całości. Powód? Zarzuty – jak czytamy w uzasadnieniu – odnoszą się do innej uchwały, przyjętej w kwietniu, a wprowadzone limity są zgodne z ustawą. Służą one „optymalizacji stawki opłaty ponoszonej przez mieszkańców, biorąc pod uwagę fakt, że nie wszyscy mieszkańcy produkują odpady budowlane i rozbiórkowe czy odpady zielone”. 

Przed głosowaniem nad uchwałą głos zabrał radny Marek Szklorz. - Nie podobają mi się niektóre sformułowania w uzasadnieniu. Czytam, że odpadów zielonych nie wszyscy produkują. Zgodzę się, ale popiołu też nie wszyscy produkują. A ten odpad został uprzywilejowany, on jest w cenie – przyznał.

- Ustawodawca w ustawie śmieciowej zobowiązał gminy do odbierania odpadów. Myślę, że te główne odpady gmina powinna odbierać w ramach stawki. A tym głównym odpadem w mojej ocenie są odpady bio. Dam przykład: ten, kto kupuje banana, co robi ze skórką? To jest odpad bio. Myślę, że na tej sali nie ma osoby, która je banana ze skórką. 99% społeczeństwa produkuje odpady bio. I za ten główny odpad mieszkańcy muszą ponosić opłatę. Ja nie mogę się z tym zgodzić – zauważył.

M. Szklorz odniósł się też do propozycji, że gmina chce kupić i udostępnić mieszkańcom kompostowniki. - Jak to mają kompostować mieszkańcy osiedli? Ja rozumiem, że niektórzy mają działki, ale co z tym kompostem mają zrobić? Znowu zamówić worek za 7,56 zł? - pytał. Przyznał, że np. w Holandii kompost odbierany jest za darmo. 

 

Jak zakończyła się ta dyskusja? Co na zarzuty radnego odpowiedział burmistrz? Piszemy o tym w aktualnym numerze "Gazety Pszczyńskiej". W sklepach za 1 zł!

pako

T G+ F

Zobacz także

W Pawłowicach drożej, w Miedźnej inaczej
W Pawłowicach drożej, w Miedźnej inaczej
Do lasu co popadnie
Do lasu co popadnie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

DDD 2017-08-09 godz. 08:41
Niekompetenta władza i nie chce mi się więcej pisać...
Oryginalny 2017-08-06 godz. 09:55
Jesteśmy niewolnikami i tyle w temacie. Zaimportowano nam na sile pruska dyscyplinę i żyjemy jak w niemieckim obozie koncentracyjnym. Jak w getcie. Same zakazy i nakazy. Faszyzm pełną gębą. Pożytecznym idiotom wydaje się że sprawy idą w dobrym kierunku tymczasem są w coraz większej niewoli. Faszyzm. Powtarzam Faszyzm. Na plestronie tego nie da się zamieścić bo administracja tamtej strony to też faszysci i pożyteczni idioci. Cenzuruja wszystkie niewygodne wypowiedzi.
inż środowiska 2017-08-05 godz. 20:15
Analiza jest prosta 3 kolory worków każdy kolor musi być składowany w osobnych boksach więc rozładunek i ważenie raz 3 bo ważone musi to być osobno. Żółte worki i tak idą przez sortownię czyli koszt sortowania zostaje ale dochodzi dodatkowo koszt pracownika który musi wysypać szkło i papier z worków bo żaden odbiorca nie weźmie surowca zanieczyszczonego folią. Następy koszt to czas rozdawanie worków mieszkańcom, kiedyś brali np 5 worków i tyle zostawiali a teraz musi wyciągną x-worków żółtych, y-worków zielonych, z-worków niebieskich a to zajmuje zdecydowanie więcej czasu i mało tego jak zauważyłem to przy dużej liczbie wszystkich worków na ulicy to jeden samochód zbiera worki żółte a za nim drugi zbiera worki niebieskie i zielone czyli tą samą trasę jadą dwa razy i podejrzewam że pracownikom firmy zbierającej też się to nie podoba no ale cóż taka ustawa. i jak to w Polsce miało być super i tanio a wyszło jak zawsze.
mieszkaniec 2017-08-05 godz. 17:32
Witam Nie wiem ale czegoś nie rozumiem. Wcześniej wywóz śmieci co 2 tygodnie i wszystko do jednego wora - ostateczna segregacja firma odbierająca. Obecnie tyle samo śmieci w tylu samu workach tyle że posegregowanych w kolorowych workach. Koszt worków dla odbierającego ten sam odbiór raz w miesiącu - koszt minimalnie mniejszy lecz pewnie podobny (z pewnością nie wyższy ponieważ pracownikom zajmie to mniej czasu bo nie muszą chodzić od posesji do posesji tylko za jednym razem podchodzą robiąc mniejszy dystans pieszo i ładują szybciej. Śmieci posegregowane przez mieszkańców. Do tego miejsca dla mnie wszystko jest jasne tzn. BIAŁE JEST BIAŁE BIAŁE A CZARNE JEST CZARNE I teraz niespodzianka cena wzrasta DLACZEGO? Przecież to mają być oszczędności. A może to tak jak z gazetą kolorowa jest droższa. A co na to władze - jakiś sprzeciw ???? Akceptacja ????? Czy ktoś analizował te koszty. Chyba nie trzeba tu nic analizować no może 5 minut i tu jeszcze sprawa komisji. Po tych 5 minutach powinna zostać powołana komisja Pszczyńska do spraw śmieciowych. A i jeszcze szybko by trzeba zabezpieczyć środki na działanie tej komisji. A werdykt komisji...... -)
treść:
autor:

SQL: 18