Co zmieni nowa Ordynacja wyborcza?

12.09.2006, 13:19

Sejm uchwalił, a prezydent podpisał nowelizację ustawy Ordynacja wyborcza do rad gmin, powiatów i sejmików województw. Znowelizowana ustawa umożliwia tworzenie bloków pomiędzy kilkoma komitetami wyborczymi. Grozi nam upolitycznienie samorządów, czy jak twierdzi PiS, chodzi o promowanie jedności. Co sądzą o tym nasi lokalni samorządowcy?

W myśl przyjętej ordynacji, partie będą mogły tworzyć bloki i dzielić się mandatami. Dotyczy to jednak tylko wyborów do rad gmin liczących powyżej 20 tys. mieszkańców (w naszym powiecie tylko gmina Pszczyna) oraz wyborów do rad powiatów i sejmików wojewódzkich.

W przypadku samodzielnych list mandaty otrzymają tylko te, które przekroczą 5-proc. próg wyborczy. W wyborach do rady gminy i powiatu konieczne jest uzyskanie co najmniej 10-proc. poparcia, natomiast w wyborach do sejmiku – 15-proc.

W ramach bloku mandaty będą przysługiwały tylko tym komitetom, które przekroczą 5-proc. próg wyborczy. W przeciwnym razie głosy będą wliczały się do wyniku całego bloku. Jednak jeżeli dany blok nie zdobędzie minimalnego poparcia, wynik wyborczy zostanie ustalony osobno dla każdego z tworzących blok komitetów.

W podziale mandatów w okręgu wyborczym między samodzielne listy oraz bloki ma być stosowana metoda korzystniejsza dla partii, które uzyskają wyższe poparcie, natomiast mandaty między listy wewnątrz bloku dzielone mają być w sposób nieco korzystniejszy dla ugrupowań, które uzyskają poparcie mniejsze.
(pam)

Jakie jest zdanie samorządowców naszego powiatu na temat nowej Ordynacji wyborczej, czytaj w najnowszym numerze Gazety Pszczyńskiej”.

agw

T G+ F

Zobacz także

Wandale zniszczyli banery
Wandale zniszczyli banery
Debata wyborcza
Debata wyborcza
Nowe władze w pawłowickiej oświacie
Nowe władze w pawłowickiej oświacie
Widowisko muzyczno-multimedialne Rapsodia Śląska na Stadionie Śląskim w Chorzowie
Widowisko muzyczno-multimedialne Rapsodia Śląska na Stadionie Śląskim w Chorzowie

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18