Co mieszkańcy myślą o rekultywacji hałdy?

02.11.2011, 13:11

Rudziczka

Już niedługo będą mogli się w tej sprawie wypowiedzieć. W najbliższy piątek odbędzie się zapowiadane spotkanie firmy, która chce zrekultywować hałdę, z mieszkańcami.


4 listopada o godz. 17.00 w sali remizo-świetlicy w Rudziczce spotkają się zainteresowani tematem zagospodarowania pokopalnianej hałdy, czym chce się zająć firma WWT z Piasku.

Na spotkanie zaproszeni zostali mieszkańcy zainteresowanych sołectw, czyli Suszca i Rudziczki, przedstawiciele firmy, Starostwa Powiatowego, Urzędu Miasta w Żorach, Jastrzębskiej Spółki Węglowej i KWK Krupiński”.

O sprawie pisaliśmy w numerze 18 Gazety Pszczyńskiej”:

SUSZEC, RUDZICZKA. Od samej hałdy uciążliwsza może być jej rozbiórka. Głos mieszkańców ma w tej sprawie ogromne znaczenie, bo to oni są w bezpośrednim sąsiedztwie.
Znalazła się firma, która jest zainteresowana rozbiórką hałdy, na którą składowane są pogórnicze odpady z KWK „Krupiński”. 20 września ma odbyć się spotkanie przedstawicieli firmy z gminnymi radnymi, na kolejne zaproszeni zostaną mieszkańcy.

- Koncepcje rozbiórki są trzy, jedna od strony Rudziczki, druga od Suszca i trzecia, w środku hałdy. W każdej z nich w grę wchodzi budowa czegoś na kształt małego zakładu przeróbczego – wójt Suszca, Marian Pawlas wymienia korzyści, jakie gmina miałaby z tytułu rozbiórki hałdy. Ale jak podkreśla, udział w zysku z węgla i podatki do gminy nie są ważniejsze niż stanowisko najbliższych sąsiadów hałdy, z Rudziczki, Suszca i Żor.

Na hałdzie sprzęt pracuje cały czas, ale przy przerzucaniu olbrzymich ilości skały płonnej to dodatkowe utrudnienia. Mieszkańcy boją się hałasu i szkodliwego zapylenia. Tendencja jest taka, żeby hałdy rekultywować. Poza tym, przyjęte właśnie zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, czyli dodatkowe hektary w stronę lasu, rozwiążą problem składowania na kolejnych 5,6 lat. Co potem? - Istnieją jeszcze inne niebezpieczeństwa, może np. dojść do samozapłonu hałdy. Tego nie można wykluczyć. Dlatego musimy naprawdę dokładnie poznać temat, rozważyć wszystkie za i przeciw – wójt podkreśla, że na pierwszym miejscu stoi interes mieszkańców.


Więcej o sprawie w kolejnym wydaniu „Gazety Pszczyńskiej”, z 8 listopada br.

agw

T G+ F

Zobacz także

Co na terenie hałdy? Latem rower, zimą narty
Co na terenie hałdy? Latem rower, zimą narty
Sonda. Co mieszkańcy Pszczyny myślą o Straży Miejskiej?
Sonda. Co mieszkańcy Pszczyny myślą o Straży Miejskiej?
Rowery dla niepełnosprawnych do wypożyczenia w starostwie
Rowery dla niepełnosprawnych do wypożyczenia w starostwie
Remont ulicy Wiślnej zakończony
Remont ulicy Wiślnej zakończony
Nowy budynek przedszkola w Studzionce prawie gotowy
Nowy budynek przedszkola w Studzionce prawie gotowy

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18