Cieszyn- światową stolicą muzyki!

17.08.2006, 01:52

Za kilka dni Cieszyn zamieni się w muzyczna stolice Polski. 18 sierpnia rusza XV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Wokalnej „Viva il Canto”. To jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych na festiwalowej mapie Polski.


Idea jego organizacji narodziła się w 1992 roku z – jak wyjaśniają jego twórcy - chęci i potrzeby zorganizowania pięknej imprezy muzyczne na pograniczu polsko-czeskim. Pomysłodawczyni i dyrektor Festiwalu Małgorzata Mendel przyznaje, że formuła Festiwalu „Viva il canto” jest dość szeroka. Prezentowane są różne formy muzyki wokalnej: wielkie dzieła oratoryjno-symfoniczne, spektakle operowe i operetkowe, recitale wokalne, koncerty galowe z orkiestrą i koncerty kameralne. W festiwalu biorą udział teatry muzyczne, orkiestry, chóry, zespoły kameralne, śpiewacy i dyrygenci z wielu krajów.

Każdego roku do Cieszyna przyjeżdża około 600 wykonawców z całego świata. Obok śpiewaków najwyższej światowej klasy na „Viva il canto” można posłuchać młodych artystów. Celem imprezy jest promocja młodych śpiewaków. Możliwość występu w Cieszynie u boku mistrzów młodzi bardzo sobie cenią.

Tegoroczną, jubileuszową edycję Festiwalu rozpocznie Wielka Msza C-mol Wolfganga Amadeusza Mozarta. W piątek 18 sierpnia w Kościele Ewangelickim zagra Capella Cracoviensis pod batutą Stanisława Krawczyńskiego a zaśpiewają: Katarzyna Jagiełło, Luciá Knotékowá, Thomas Gottschalk, Łukasz Rynkowski. Drugiego dnia nie lada gratka dla miłośników szlagierów z filmów i musicali. Na cieszyńskim rynku koncert Światło i muzyka – przeboje i fajerwerki. Posłuchać będzie można dobrze znanych hitów w wykonaniu Violetty Białk, Sabiny Olbrich – Szafranie, Mieczysława Błaszczyka i Macieja Bartczaka. Orkiestrę Filharmonii Zabrzańskiej poprowadzi Sławomir Chrzanowski. Wstęp na koncert darmowy. Tradycją Festiwalu są koncerty w nietypowych miejscach. Muzycy gościli już na cieszyńskim rynku, Moście Przyjaźni nad Olzą oraz na Wzgórzu Zamkowym. Tak tez będzie w tym roku. W czwartek 24 sierpnia w zabytkowych salach cieszyńskiego sądu zabrzmi Requiem Gabriela Fauré. Festiwal zakończy Koncert Galowy w sobotę 26 sierpnia. W Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie zagra Orkiestra Państwowego Teatru w Koszycach pod batutą Igora Dohoviča.

Bilety na tegoroczny festiwal można zamawiać przez Internet pod adresem www.vivailcanto.pl

źródło:organizatorzy

soj

T G+ F

Zobacz także

Zamek szuka pamiątek związanych z I wojną światową
Zamek szuka pamiątek związanych z I wojną światową
Zasadzą się na Ligę Światową
Zasadzą się na Ligę Światową
"Perła 2019" - III edycji konkursu aktorsko-wokalno-teatralnego
"Perła 2019" - III edycji konkursu aktorsko-wokalno-teatralnego
VII Targi Edukacji, Pracy i Kariery
VII Targi Edukacji, Pracy i Kariery
17. edycja Reggae w Stodole
17. edycja Reggae w Stodole

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18