"Chrobry" świętuje 270. urodziny

07.11.2012, 10:30

Pszczyna

23 i 24 listopada obchodzony będzie jubileusz I Liceum Ogólnokształćącego im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie, jednej z najstarszych szkół w Polsce.


Konferansjerka i prezenterka telewizyjna Krystyna Loska, wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz, solista Opery Śląskiej Maciej Komandera czy arystokraci Potocki, Sapieha, Poniatowski, Zamoyski – co łączy te osoby? Wszyscy oni ukończyli pszczyńską szkołę, która zalicza się do najstarszych w Polsce.


I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie, które początkami sięga 1742 roku przygotowuje się do obchodów 270-lecia istnienia. Te obchody w pewnym sensie trwają już od początku roku, gdyż odbywały się liczne wykłady i spotkania. Był m.in. wybitny językoznawca profesor Jerzy Bralczyk, który wygłosi także wykład inauguracyjny 23 listopada.

Właśnie na 23 i 24 listopada zaplanowano te najbardziej huczne wydarzenia, związane z rocznicą. Jak zdradza Mariola Rudnicka, która koordynuje działania jubileuszowe mają być obecni m.in. absolwenci, którzy zdawali maturę w 1955 roku.

Powodów do sentymentalnych podróży w przeszłość nie zabraknie. - Organizujemy konkurs GIMP, w którym udział wezmą zespoły, uczestniczące w poprzednich edycjach, w tym także ten, który wiele lat temu zainicjował imprezę. Ci Państwo mają w tej chwili 43 lata – mówi Rudnicka.

Organizatorzy namawiają też osoby, związane z placówką, by wypożyczały lub przekazywały zdjęcia czy pamiątki, które wiążą się z jej historią. - Mamy wzruszające wspomnienia maturzystki z 1938 roku, dość wiekowe świadectwa, dzienniki szkolne czy zeszyty. Otrzymaliśmy zdjęcie auli z 1945 roku. Wszystko to jest w opracowaniu i będzie wystawione w trakcie obchodów – przyznaje koordynatorka i nauczycielka języka polskiego.

Dyrekcja szkoły liczy też na obecność samych absolwentów. Mimo odwołania balu do skutku mają dojść spotkania absolwentów kolejnych roczników (zaplanowane na 24 listopada). - Z tego co wiem, nasi byli uczniowie wynajęli już na ten dzień prawie wszystkie pszczyńskie lokale, by mogli się spotkać po oficjalnych obchodach – śmieje się Rudnicka. Zainteresowanych zachęca do wypełnienia karty zgłoszeniowej, która dostępna jest na stronie internetowej „Chrobrego”: www.chrobry-pszczyna.pl

Program uroczystości

23 listopada
9.00- Msza Święta celebrowana przez księdza Arcybiskupa Wiktora Skworca w kościele pw. Wszystkich Świętych w Pszczynie
10.30 - Aula szkolna: impresja muzyczno-wspomnieniowa, wykład profesora Jerzego Bralczyka
Sala gimnastyczna - wykład profesora Krzysztofa Kłosińskiego
Sala Sesyjna Powiatu Pszczyńskiego - wykład doktora Zdzisława Pogody
12.00 - spotkanie nauczycieli i zaproszonych gości w sali 101
17.00 - Sala Lustrzana Muzeum Zamkowego w Pszczynie - Koncert w wykonaniu uczniów i absolwentów szkoły
18.00 - Sala Pszczyńskiego Centrum Kultury - GIMP –Genialna Impreza Młodych Piosenkarzy

24 listopada
11.00 – Aula szkolna - impresja muzyczno-wspomnieniowa
Po spotkaniu w auli zapraszamy do obejrzenia wystaw prezentujących osiągnięcia uczniów
12.00 - Spotkania absolwentów

pako

T G+ F

Zobacz także

LKS Rudołtowice-Ćwiklice świętuje 10. urodziny
LKS Rudołtowice-Ćwiklice świętuje 10. urodziny
Chrobry świętuje
Chrobry świętuje
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18