Chcieli wyłudzić 42 tys. zł

01.08.2012, 09:18

Pszczyna

Pszczyńscy policjanci z wydziału kryminalnego zatrzymali dwóch oszustów, którzy metodą na wnuczka” usiłowali wyłudzić od 75-latka blisko 42 tys. zł. Mężczyzna zorientował się, że ma do czynienia z przestępcami i szybko powiadomił o wszystkim stróżów prawa. O dalszym losie 22 i 29-latka zdecyduje prokurator i sąd. Grozi im do 8 lat więzienia.

Dzięki odpowiedniej postawie 75-letniego mężczyzny i sprawnemu współdziałaniu z pszczyńskimi policjantami, zatrzymano kolejnych oszustów działających metodą „na wnuczka.

Mieszkaniec Pszczyny odebrał telefon od nieznanego mężczyzny, który podając się za ”policjanta poinformował, że syn miał poważny wypadek samochodowy. W dalszej części rozmowy mężczyzna powiedział, że możliwe jest uniknięcie konsekwencji prawnych, ale na załatwienie tego potrzebna jest kwota 42 tys. zł. 75-latek powiedział o wszystkim swojej żonie, która skontaktowała się z rodziną, aby potwierdzić informacje uzyskaną od “rzekomego policjanta”. Gdy okazało się, że jest to próba oszustwa, małżeństwo poinformowało o wszystkim policjantów.

Kryminalni przygotowali zasadzkę i zatrzymali 22-latka, który przyjechał odebrać paczkę z pieniędzmi. Kilka godzin później w ręce policjantów wpadł jego 29-letni wspólnik. Jak się okazało, mężczyzna stosując tą samą metodę kilka dni temu wyłudził od mieszkanki Chorzowa 14 tys. zł. Obaj mężczyźni usłyszeli już zarzuty. Dzisiaj o ich dalszym losie zdecyduje prokurator i sąd. Grozi im do 8 lat więzienia. (źródło: KWP Katowice)


Pszczyńska policja apeluje do starszych osób o zachowanie szczególnej ostrożności. W ostatnim czasie dochodzi do oszustw metodą „na wnuczka”.


Sposób działania oszustów jest zawsze podobny. Do starszej osoby dzwoni ktoś podając się za wnuczka, syna, zięcia czy też innego członka rodziny.

Twierdzi, że potrzebuje pieniędzy na załatwienie jakiejś pilnej sprawy. Mówi też, że pieniędzy nie może odebrać osobiście i przyśle po nie kolegę. Wykorzystując zatroskanie, zdenerwowanie i ufność starszych osób dostaje pieniądze. Właśnie w ten sposób wiele starszych osób straciło oszczędności całego życia. - Oszuści robią wcześniej rozpoznanie, sprawdzają, gdzie starsze osoby mieszkają, zdobywają ich numer telefonu. Były przypadki, że podstawieni koledzy wieźli te starsze osoby do bankomatu, by mogły pobrać pieniądze – mówi Piotr Kost, naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Pszczynie.

„Na wnuczka” dał się oszukać 85-letni mieszkaniec Pszczyny, który „pożyczył” oszustowi podszywającemu się za członka rodziny 9 tys. zł. 73-letnia mieszkanka Pszczyny straciła z kolei w ten sposób aż 22 tys. zł.

Policja apeluje,
aby w przypadku odebrania telefonu od osoby podającej się za krewnego, która usiłuje uzyskać od nas pieniądze podjąć następujące kroki:
- sprawdźmy, czy dzwoniący jest tym, za kogo się podaje, np. dzwoniąc do innych znanych nam członków rodziny, do których mamy numer telefonu,
- o ile jest taka możliwość, przekazujemy telefon innemu młodszemu członkowi rodziny, aby dalej prowadził rozmowę,
- najlepiej umówmy się z dzwoniącym na osobistą rozmowę w obecności innych znanych nam krewnych,
- w żadnym wypadku nie zgadzajmy się na pożyczki załatwiane przez telefon,
- w każdej sytuacji, gdy mamy jakiekolwiek wątpliwości zawsze możemy zadzwonić na policję pod bezpłatne numery alarmowe – 997 lub 112.
Policja prosi także, by o tego typu oszustwach i sposobach ich uniknięcia opowiedzieć swoim, krewnym i znajomym, aby uchronić ich przed utratą oszczędności.

ram

T G+ F

Zobacz także

Nietypowo chcieli ukraść
Nietypowo chcieli ukraść
Chcieli przepłynąć granicę
Chcieli przepłynąć granicę
Liczba ozdrowieńcow w powiecie wzrosła do 45.
Liczba ozdrowieńcow w powiecie wzrosła do 45.
Pszczyna: 15 tys. zł na działanie wymazobusa
Pszczyna: 15 tys. zł na działanie wymazobusa
Otwarto ogólnodostępne place zabaw
Otwarto ogólnodostępne place zabaw
Jak zarejestrować samochód? - instrukcja krok po kroku
Jak zarejestrować samochód? - instrukcja krok po kroku

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18