Chcemy więcej takich skandali!

20.12.2012, 23:15

Pszczyna

Uroczystość wręczenia nagród burmistrza w dziedzinie kultury miała niesamowitą oprawę. Na scenie Pszczyńskiego Centrum Kultury zaprezentowało się niemal 100 wykonawców - muzyków, którzy nagrali pieśni ludowe w nowych aranżacjach na wyjątkową w skali kraju płytę Pszczyńska Folk reGeneracja” oraz zespoły regionalne Pszczyna” i Ćwiklice.


To był niesamowity koncert. W sali widowiskowej PCKul-u zaprezentowali się wykonawcy, którzy wzięli udział w projekcie ”Pszczyńska Folk reGeneracja. Usłyszeliśmy pieśni ludowe w nowych aranżacjach nagrane przez muzyków związanych z Pszczyną, a także ich tradycyjne wersje w wykonaniu zespołów regionalnych. W jednym miejscu można było zobaczyć i usłyszeć to, co Pszczyna ma najcenniejszego. Pasję, talent znakomitych muzyków z naszej ziemi pszczyńskiej.

A do tego kulturalni wybrańcy. W tym roku nagrody burmistrza Dariusza Skrobola w dziedzienie kultury - statuetki Wybrańca trafiły do czterech osób - Sylwii Plucińskiej, dziennikarki Dziennika Zachodniego (za całokształt twórczości), nauczyciela historii Stanisława Janosza (za całokształt działalności), Towarzystwa Miłośników Ziemi Pszczyńskiej za inicjatywę renowacji zabytkowego pozytywu oraz Szymona Szczepańczyka, pomysłodawcy płyty Pszczyńska Folk reGeneracja”. - Ta płyta miała sens tylko dlatego, że w Pszczynie są ludzie, którzy chcą kultywować tradycje za co im dziękuję - mówił Szymon Szczepańczyk (więcej o nagrodzonych wkrótce).

Wystąpili: Łowcy.B, Broda-MalonHardKowolBand, Huge CCM, Szantana, North Cape, Projekt Granica, Avocado, Dariusz Sojka, Damian Kocur, Flies, Zespół Regionalny ”Pszczyna”, Zespół Regionalny ”Ćwiklice”.

Reżyseria: Wojciech Jakubiec, wizualizacje: Olga Olechowska, prowadzenie: Krzysztof Zaremba,
opracowanie graficzne: Hubert Tereszkiewicz, producent koncertu - Pszczyńskie Centrum Kultury.

Nawet gdyby sala PCKul-u była kilka razy większa, nie pomieściłaby chyba tych wszystkich, którzy chcieli zobaczyć ten koncert. Na pocieszenie zostaje jedynie fakt, że koncert był nagrywany i już wkrótce na naszym portalu pojawi się jego zapis. Wkrótce też więcej zdjęć.

NAGRODA BURMISTRZA PSZCZYNY W DZIEDZINIE TWÓRCZOŚCI ARTYSTYCZNEJ, UPOWSZECHNIANIA I OCHRONY KULTURY ZA ROK 2012.


• Towarzystwo Miłośników Ziemi Pszczyńskiej


Uzasadnienie: TMZP było inicjatorem i koordynatorem renowacji, od lutego do października 2012 r., zabytkowych, bezcennych dla kultury naszego miasta, organów. Wspomniane organy, potocznie nazywane pozytywem, pochodzą z XVIII wieku, a nawet jak sugeruje profesor Gembalski - z końca XVII wieku. Początkowo służyły wiernym w najstarszej pszczyńskiej świątyni, drewnianym kościele św. Jadwigi. Jak pisał Juliusz Gembalski - można przypuszczać, że widział je, a może na nich grał, słynny kompozytor i muzyk Georg Philipp Telemann, który przebywał w Pszczynie w latach 1705-09.
W 1934 roku ówczesny proboszcz Mateusz Bielok przekazał zużyty pozytyw do kaplicy w Studzienicach, a na jego miejsce umieszczono nowy, neobarokowy instrument, który spłonął wraz z kościołem, podpalony przez niemieckie wojsko we wrześniu 1939 roku. Nasz pozytyw działał w Studzienicach do 1959 roku, kiedy to powędrował na poddasze. Podczas demontażu runął z chóru, rozbijając się. W 1977 roku ksiądz proboszcz Józef Piotrowicz podarował resztki instrumentu naszemu Towarzystwu. Remontu pozytywu podjął się organista Ferdynand Suchy w Ustroniu. Instrument został postawiony w dawnej Izbie u Telemanna, przy ulicy Ratuszowej, oczywiście bez zniszczonych elementów. Później organista Henryk Botor z Tychów przeniósł go i zamontował na obecnym miejscu, w Muzeum Prasy Śląskiej.W zeszłym roku prof. Julian Gembalski z wielką pasją zainicjował obecną renowację i zaprojektował jej realizację. Jan Gałaszek, znakomity śląski konserwator sztuki, wykonał złocenia i marmoryzację elementów zabytku. W renowacji wzięli także udział: warszawski organista Andrzej Kamiński (piszczałki prospektowe), Stanisław Pielczyk (temperowanie i strojenie), Andrzej Urbański i Wacław Fuchs.
Koncert inaugurujący odbył się 12 października w Izbie u Telemanna” i był wydarzeniem kulturalnym dla Pszczyny. Na koncert złożyły się: recital Elżbiety Grodzkiej-Łopuszyńskiej - sopran i Juliana Gembalskiego - organy, ze wspaniałą interpretacją arii z Rinalda” i Juliusza Cezara w Egipcie” F. Haendla, a także koncert naszego chóru kameralnego Con Fuoco” pod kierownictwem Katarzyny Machnik.



• Szymon Szczepańczyk

Uzasadnienie: Szymon Szczepańczyk jest pomysłodawcą prezentacji ludowych utworów ziemi pszczyńskiej we współczesnych aranżacjach. Na płycie „Pszczyński folk – Re GENERACJA” muzycy z różnych nurtów od bluesa po rock prezentują nowe brzmienie ludowych utworów i tym samym przybliżają nowym odbiorcom tradycje ziemi pszczyńskiej. Pokazuje również jak różnorodna jest kultura ludowa naszego regionu i jak znakomitych muzyków rodzi pszczyńska ziemia. Pomysł realizacji płyty oraz ogrom pracy włożony w jej przygotowanie i wydanie w pełni zasługuje na wyróżnienie.

• Stanisław Janosz
Uzasadnienie: Pan Stanisław Janosz jest pomysłodawcą i organizatorem imprez dla środowiska lokalnego. Prowadzi liczne działania na rzecz wychowania patriotycznego młodego pokolenia poprzez opracowanie i przygotowywanie wspólnie z młodzieżą okolicznościowych wystaw „Zbrodnia katyńska”, „Propaganda w okresie Powstań Śląskich i plebiscytu”, Bitwa Warszawska”, „Stan wojenny- 30 lat temu” itp. Opracował scenariusze i realizował przedstawienia teatralne w wykonaniu młodzieży z okazji uroczystości Narodowego Święta Niepodległości: „Już ją widzieli idącą”, „Pszczyniaków droga do niepodległości”, „Jeszcze Polska nie umarła”, „Z ziemi włoskiej do Polski”, Więzień Magdeburga”, Gość Hotelu du Parc”, „Idymy do powstanio...”
Organizuje uroczystości dla środowiska lokalnego z okazji kolejnych rocznic „Marszu śmierci”, wybuchu II wojny światowe. Z jego inicjatywy powstała ufundowania przez młodzież tablica upamiętniająca przemarsz więźniów obozu Auschwitz w styczniu 1945 r. przez Pszczynę. Jest współautorem plenerowej wystawy prezentowanej na rynku pszczyńskim pt. „Ziemia pszczyńska w okresie II wojny światowej” oraz wystaw środowiskowych „Pamiątki Bitwy Pszczyńskiej 1939”, „Niepokorni czasów pogardy”. Działa w „Stowarzyszeniu Bitwy pod Pszczyną 1939 Pro Memoria”.
Jest również autorem i organizatorem konkursów dla młodzieży upowszechniających wiedzę o ziemi pszczyńskiej, organizatorem wykładów dla młodzieży, wymian zagranicznych, prelekcji, realizuje programy unijne m.in.: trzyletni projekt Socrates – Comenius pt. „Miejsca Pamięci”, dwuletni projekt polsko – czeski „Polska i Czechosłowacja w okresie stalinizmu” oraz „Rok 1968 w świadomości Polaków i Czechów”. Opracowanie zasad i koordynacja edukacyjnych projektów badawczych o tematyce europejskiej.
Jest autorem publikacji: „80 rocznica powrotu ziemi pszczyńskiej do Polski – materiały pomocnicze dla nauczycieli”, „Europejskie wigilijne stoły”, „Europejskie obrzędy weselne”, „Wybór materiałów źródłowych do nauczania dziejów ziemi pszczyńskiej”, „Ona naszą Matką jest – 20 lat pielgrzymowania parafii p. w. Wszystkich Świętych na Jasną Górę”.
W latach 2008-2012 był członkiem komitetu ds. obchodów 90. rocznicy wybuchu kolejnych Powstań Śląskich oraz 90. rocznicy przyłączenia Górnego Śląska do Polski.
Jest współautorem plenerowej wystawy prezentowanej na rynku pszczyńskim pt. „Górny Śląsk w okresie Powstań Śląskich i plebiscytu” (2011) oraz wystawy „Pszczyna w II Rzeczpospolitej” (2012).
Pracuje w komitecie obchodów 100 – lecia urodzin ks. prałata Józefa Kuczery (publikacja, wystawa plenerowa, tablica pamięci).

• Sylwia Plucińska


Uzasadnienie: Sylwia Plucińska – z wykształcenia slawistka (dyplom w 1975 roku na Uniwersytecie Jagiellońskim), reporterka, publicystka. Od roku 1976 do 1997 związana z tygodnikiem „Echo”, w latach 1997-2011 dziennikarka „Dziennika Zachodniego”, od roku na emeryturze.
W obu tytułach miejscem jej zawodowych zainteresowań i penetracji była Pszczyna oraz powiat pszczyński. W ramach „Dziennika Zachodniego” zainaugurowała w 2001 roku dodatek „Pszczyna”, który także redagowała przez ostatnią dekadę. Była współtwórczynią (razem z red. Jackiem Pikiewiczem, a potem prof. Wiesławą Korzeniowską) reaktywowanego w latach 90. „Głosu Pszczyńskiego”.
Autorka setek artykułów, reportaży, wywiadów, felietonów i zdjęć. Na przestrzeni 35 lat, w których one powstawały, ułożyły się w swoistą biografię współczesnej Pszczyny. Z fascynacji historią miasta powstały m.in. cykle „Spacery z Musiołem”, „Koło dziejów”, „Tu zaszła zmiana”, reportaże z Muzeum Zamkowego ( m.in. po raz pierwszy pokazanego „od kuchni”), archiwum książąt pszczyńskich, restauracji kościołów, odkryć archeologicznych na Starówce oraz w katakumbach kościoła Wszystkich Świętych. Bogaty rozdział stanowią materiały poświęcone pszczyńskiemu folklorowi, wydarzeniom kulturalnym i twórcom, prezentowanym m.in. w cyklu rozmów „Oko w oko” czy „Pasje”. Długoletnia działalność dziennikarska red. Sylwii Plucińskiej miała nie tylko wartość informacyjną dla mieszkańców Pszczyny, ale przyczyniła się także do promocji miasta i jego walorów.





ram

T G+ F

Zobacz także

O dwóch takich co ukradli księżyc
O dwóch takich co ukradli księżyc
Nie chcemy S-1!
Nie chcemy S-1!
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18