Podczas wczorajszego spotkania o programie opowiadali m.in. Wojciech Jakubiec

Trwa nabór do projektu Sąsiedzki GPS

Pszczyna30.01.2015, 11:09

W połowie roku w oparciu o opowieści mieszkańców powstanie aplikacja GPS po Pszczynie. Do 28 lutego trwa nabór zainteresowanych osób do projektu.

Program pod nazwą „Sąsiedzki GPS – dźwiękowy nie-przewodnik po Pszczynie” realizowany jest przez Pszczyńskie Centrum Kultury, dzięki współpracy z Fundacją Orange. - Będziemy nagrywać miasto. Zajrzymy do miejsc, do których nikt zwykle nie zagląda. Pokażemy Pszczynę, jakiej nikt wcześniej nie widział – zapowiada pomysłodawca i koordynator projektu, Wojciech Jakubiec.

Młodzi będą integrować się z seniorami

Na czym będzie to polegało w praktyce? Dzięki współpracy dzieci z seniorami powstanie słuchowisko, które umieszczone zostanie w aplikacji. Aplikacja dostępna będzie dzięki umieszczonym w mieście kodom QR.

Dzieci oraz seniorzy spotykać będą się podczas warsztatów, które potrwają 3 miesiące. W ich trakcie nagrywane będą materiały dźwiękowe, dotyczące sąsiadów, historii rodzinnych i osiedlowych, wszystkiego, co wiąże się z relacjami sąsiedzkimi. Autorzy liczą na wspomnienia, opowieści z przeszłości starszych mieszkańców miasta, związanych z różnymi miejscami w Pszczynie.

- Wyobraźmy sobie, że idziemy na spacer po Pszczynie, mając w uszach słuchawki. W słuchawkach słyszymy coś w rodzaju słuchowiska radiowego, trochę przewodnika po mieście, które reaguje w którą stronę idziemy, gdzie się znajdujemy. Z dokładnością do kilku metrów umiejscawiamy dźwięki, które będziemy nagrywać w czasie warsztatów, by stworzyć pewną opowieść o sąsiedztwie – tłumaczy Marcin Barski, współautor aplikacji.

Liczą na emocjonalne rozmowy

I tak znajdując się np. w pobliżu danej kamienicy, usłyszeć będzie można historie mieszkańców z nią związanych. Idąc dalej, aplikacja odtworzy materiał, dotyczący kolejnego miejsca, w której będziemy. - Podam przykład historii, którą opowiadała moja babcia. Tam, gdzie teraz jest Tesco, kiedyś było książęce gospodarstwo rolne. Pobliską ulicę moja babcia nazywała „gnojną”. Okazuje się, że w jej wczesnej młodości tą uliczką na pastwiska, które były na dzisiejszym Polgazie prowadzano krowy. I dlatego zawsze była brudna, zanieczyszczona odchodami, stąd tak ją nazywała. Wyobraźmy sobie, że nasze słuchowisko prowadzi nas na parking pod Tesco i słyszymy stado krów. Ten przykład bardzo obrazowo opowiada o nowej warstwie dodanej do tej rzeczywistości, którą mamy – opowiada Wojciech Jakubiec. Jak przyznaje, to pozwoli odtworzyć ważne wydarzenia w dziejach społeczności lokalnej.

Tak będzie wyglądała aplikacja

Tego typu aplikacje tworzone były już w Krakowie, Elblągu czy Cieszynie. - Realizując podobny projekt w Cieszynie udało nam się zarejestrować niezwykle emocjonalne rozmowy, opowieści mieszkańców. Już nie mogę doczekać się na efekty naszej pracy w Pszczynie – przyznaje Paweł Kukla, który odpowiedzialny będzie za dźwięk.

Sąsiedztwo, więzi lokalne i zaufanie

Jak podkreśla W. Jakubiec, najważniejsze elementy projektu to: sąsiedztwo, więzi lokalne i zaufanie. - Adresatem projektu są młodzi ludzie, ale również seniorzy. I to jego największy atut, ponadpokoleniowość. W efekcie końcowym skorzystają z niego mieszkańcy Pszczyny oraz turyści – przyznaje. Zaplanowane cele długofalowe to: tworzenie więzi lokalnych, ocieplanie wizerunku miasta oraz zaangażowanie grup na co dzień mniej słyszalnych (dzieci, seniorów).

Teraz poszukiwani są chętni, którzy zaangażowaliby się w projekt. Premiera aplikacji ma odbyć się na tegorocznym festiwalu Teatralna Maszyna Pszczyna. Jednym z partnerów projektu jest „Gazeta Pszczyńska” oraz portal pszczynska.pl.

Film, który nagrano na potrzeby programu:

 

ZAPROSZENIE

Opowiedzmy o swoich sąsiadach!

Słuchanie jest jedną z najbardziej pierwotnych, a jednocześnie najmniej uświadomionych umiejętności człowieka. Słuchanie – czy może raczej słyszenie – jest oczywistością, procesem towarzyszącym nam bezustannie każdego dnia - uszu, w przeciwieństwie do oczu, zamknąć się nie da. To właśnie słuch pozostaje podstawowym narzędziem poznawania świata – zarówno przez rozpoznawanie sygnałów dźwiękowych, jak i poprzez tradycyjne przekazy opowieści, rozmowy.
Pszczyńskie Centrum Kultury oraz Fundacja Orange zapraszają do udziału w projekcie „Sąsiedzki GPS dźwiękowy nieprzewodnik po Pszczynie”. Zapraszamy do cyklu spotkań połączonych z warsztatami „Dźwięki sąsiedztwa”. Od 28 lutego do 20 maja, dwie grupy pokoleniowe, pod okiem artystów, zbiorą materiał dźwiękowy, którego tematem będą historie rodzinne, sąsiedzkie, podwórkowe, osiedlowe czy wreszcie miejskie. Nagrania zostaną wykorzystane do stworzenia alternatywnej formy przewodnika po Pszczynie, aplikacji działającej w oparciu o GPS na zasadzie Augumented Aurality.
Zapraszamy do udziału w projekcie dzieci i młodzież w wieku od 12 – 18 roku życia oraz seniorów. Nabór pod adresem: orange.pckul@gmail.com lub w sekretariacie Pszczyńskiego Centrum Kultury potrwa do 28. 02. 2015.
Ilość miejsc ograniczona!
Projekt „Sąsiedzki GPS dźwiękowy nieprzewodnik po Pszczynie” jest realizowany w ramach programu Fundacji Orange.

pako

T G+ F

Sąsiedzki GPS - partnerzy

Sąsiedzki GPS - partnerzy
Sąsiedzki GPS - partnerzy
Sąsiedzki GPS - partnerzy
Sąsiedzki GPS - partnerzy
Sąsiedzki GPS - partnerzy
Sąsiedzki GPS - partnerzy

Zobacz także

Maszyna w Żniwach! - zobacz zdjęcia
Maszyna w Żniwach! - zobacz zdjęcia
Zostań teatralnym maszynistą
Zostań teatralnym maszynistą
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony
12 wzruszających historii pszczyńskich Sybiraków spisanych w książce
12 wzruszających historii pszczyńskich Sybiraków spisanych w książce
W czwartek i piątek utrudnienia na ul. Bielskiej w Pszczynie
W czwartek i piątek utrudnienia na ul. Bielskiej w Pszczynie
Pszczyna pozyskała 4 mln zł na fotowoltaikę
Pszczyna pozyskała 4 mln zł na fotowoltaikę

Komentarze:

aaa 2015-02-01 godz. 23:56
"opowieści z przyszłości starszych mieszkańców miasta" ???
treść:
autor:

SQL: 18