Centrum przesiadkowe wyróżnione w konkursie Najlepsza Przestrzeń Publiczna
Powiat | 08.12.2020, 19:19 |
Największa inwestycja powiatu pszczyńskiego w gronie laureatów XXI edycji konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego.
Obiekt został oddany do użytku w listopadzie 2019 roku. Powiat pszczyński całkowicie odmienił tą inwestycją zaniedbaną dotąd dzielnicę Pszczyny.
- Centrum przesiadkowe to wizytówka naszego powiatu, trafiona inwestycja, która bardzo dobrze wpisuje się w potrzeby Pszczyny i daje podłoże do rozwoju komunikacji powiatowej w przyszłości. Realizacja została bardzo dobrze przyjęta przez mieszkańców, turystów, a teraz także komisję konkursową, co jest potwierdzeniem, że zrealizowaliśmy ją z dbałością o rozwiązania architektoniczne. Dziękuję inicjatorom, projektantom i wykonawcom tej największej w historii powiatu inwestycji. Dzięki funduszom unijnym zmieniamy nasz powiat - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyński.
Na obiekt składa się budynek z poczekalnią, pomieszczeniami do kierowania ruchem, ogólnodostępnymi toaletami i pokojem dla rodziców z dzieckiem oraz wiata przystankowa z sześcioma stanowiskami do odjazdu autobusów i busów lokalnych i dalekobieżnych. Parkingi samochodowe, rowerowe, postój taksówek oraz kompleksowa przebudowa układu drogowego uzupełniły realizację. Powiatowe Centrum Przesiadkowe w Pszczynie powstało w celu zapewnienia odpowiedniego komfortu podróżnym i stworzenia miejsca pozwalającego na integrację różnych przewoźników. Każdego dnia odjeżdża stąd ok. 180 autobusów i busów.
Centrum zaprojektowała firma Szafron Szendzielorz Projekt ze Studzienic. Wykonawcą było konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Budowlane Mazur Sp. z o.o. Sp. k. (lider), Firma Budowlana „Mazur” Sławomir Mazur oraz PB Mazur Sp. z o.o. (partnerzy), natomiast inżynierem kontraktu: firma Sweco Consulting Sp. z o.o. z Poznania.
Budowa centrum przesiadkowego oraz prowadzący do niego układ drogowy, kosztowały ponad 17,8 mln zł. Jednak niemal 15,2 mln zł to środki, które powiat pszczyński pozyskał na ten cel z funduszy europejskich.
Na tegoroczną edycję konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego wpłynęły 42 zgłoszenia z 30 gmin. Większość realizacji ma charakter usługowo-edukacyjny i rekreacyjno-sportowy. Wśród nominowanych do nagród znajdowały się zarówno obiekty kameralne, jak i inwestycje komunalne. Były wśród nich zarówno obiekty i przestrzenie przebudowane, zmodernizowane, jak i zupełnie nowe inwestycje.
Jak co roku na posiedzeniu Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej Jury konkursu, składające się z członków WKU-A, któremu przewodniczył wicemarszałek Województwa Śląskiego Dariusz Starzycki, dokonało rozstrzygnięcia konkursu, przyznając Nagrody i Wyróżnienia Marszałka Województwa Śląskiego.
W kategorii przestrzeń publiczna największą liczbę głosów i Nagrodę Marszałka Województwa uzyskała realizacja: Open Air Museum. Cieszyn, Aleja Piastowska (od ul. Zamkowej do ul. Sportowej) w Cieszynie.
W tej kategorii trzy równorzędne Wyróżnienia Marszałka Województwa uzyskały realizacje: Park Miejski w Siewierzu zrealizowany w ramach projektu Zagłębiowski Park Linearny, Strefa Aktywności w Chorzowie oraz Powiatowe Centrum Przesiadkowe w Pszczynie.
Natomiast w kategorii obiekt użyteczności publicznej największą liczbę głosów i Nagrodę Marszałka Województwa uzyskała rewitalizacja Zabytkowej Pływalni Miejskiej w Siemianowicach Śląskich.
Trzy równorzędne Wyróżniania Marszałka Województwa w tej kategorii uzyskały realizacje: Centrum przesiadkowe w Żorach, Centrum Usług Społecznych Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego w Lędzinach oraz Amfiteatr Muszelka w Parku im. Jacka Kuronia w Sosnowcu.
Jak co roku przeprowadzony został także plebiscyt publiczności, w którym mieszkańcy spośród 42 zgłoszonych realizacji za najlepszą uznali Amfiteatr Muszelka w Parku im. Jacka Kuronia w Sosnowcu. Realizacja ta uzyskała 2549 punktów i Nagrodę Internautów.
Organizatorem konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego jest Zarząd Województwa Śląskiego. Współorganizatorami są: Stowarzyszenie Architektów Polskich oddział Katowice i Towarzystwo Urbanistów Polskich oddział śląski.
(źródło: powiat/slaskie.pl)
KK