(fot. archiwum)

Centrum Dializa wezwała do zapłaty 48 mln zł!

Powiat24.01.2019, 12:35

Centrum Dializa żąda od Powiatu Pszczyńskiego ponad 48 mln zł w związku z rozwiązaniem umowy dzierżawy szpitala w Pszczynie. Swoje roszczenia w stosunku do byłego dzierżawcy szpitala wysunął natomiast powiat. Strony spotkają się w sądzie.

Końcem ub. roku spółka Centrum Dializa wezwała Powiat Pszczyński do zapłaty w sumie 48 mln zł 537 tys. 542 zł! Na tę kwotę składają się: 2 mln 837 tys. 542 zł tytułem zwrotu wartości nakładów poniesionych przez dzierżawcę na przedmiot dzierżawy, 1 mln zł tytułem kary umownej za zerwanie umowy oraz 44 mln 700 tys. zł tytułem szkody w postaci utraconych korzyści, poniesionej – jak twierdzi Centrum Dializa – w wyniku bezpodstawnego i niezgodnego z postanowieniami umowy dzierżawy jej zerwania.

Zdaniem spółki Centrum Dializa z Sosnowca do rozwiązania umowy dzierżawy doszło z przyczyn leżących  po stronie Powiatu Pszczyńskiego.

- Stanowisko powiatu w tej kwestii jest odmienne, uwzględniając fakt, iż rozwiązanie umowy poprzedzone było wypowiedzeniem przez Narodowy Fundusz Zdrowia kontraktu na prowadzenie Szpitala w Pszczynie, wskazującym na liczne zaniedbania  po stronie dzierżawcy – podkreślała na sesji Rady Powiatu Pszczyńskiego, 23 stycznia, starosta pszczyński, Barbara Bandoła.

W ocenie Powiatu Pszczyńskiego rozwiązanie umowy nastąpiło z przyczyn leżących po stronie dzierżawcy. Dlatego powiat w listopadzie ub. roku przygotował pismo wzywające Centrum Dializa do zapłaty roszczeń w związku z utraconymi  korzyściami oraz niewykonaniem umowy dzierżawy w zakresie utrzymania budynku szpitala w odpowiednim stanie.

Obie strony deklarowały wolę polubownego rozwiązania sporu, ale sprawa trafi do sądu. 8 stycznia w starostwie odbyło się spotkanie z przedstawicielami spółki  Centrum Dializa w celu omówienia kwestii spornych. Strony nie uwzględniły w całości wysuwanych wobec siebie roszczeń.

- Ze względu na rozbieżne stanowiska konieczne będzie rozstrzygnięcie sprawy na drodze sądowej. W najbliższym czasie skierowany zostanie do sądu pozew o zapłatę – mówi Barbara Bandoła.

Powiat Pszczyński na razie, do czasu rozpoczęcia procesu, nie chce ujawniać na jaką kwotę opiewają roszczenia wysuwane wobec spółki Centrum Dializa.

 

Reklama

jack

T G+ F

Zobacz także

Pszczyński szpital otrzymał niemieckie wyposażenie
Pszczyński szpital otrzymał niemieckie wyposażenie
gorący temat
Do pszczyńskiego szpitala wraca Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy
Do pszczyńskiego szpitala wraca Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy
W warszowickim przedszkolu będzie więcej miejsca
W warszowickim przedszkolu będzie więcej miejsca
Plac zabaw w Jarząbkowicach już gotowy!
Plac zabaw w Jarząbkowicach już gotowy!
Zamiast posesją "zaopiekował się" alkoholem
Zamiast posesją "zaopiekował się" alkoholem
Trójkołowce oraz riksze w systemie rowerów miejskich?
Trójkołowce oraz riksze w systemie rowerów miejskich?
Rowerzysta wpadł pod samochód - policja szuka świadków
Rowerzysta wpadł pod samochód - policja szuka świadków

Komentarze:

Obserwator 2019-02-18 godz. 12:16
Powiat bral kase za dzierżawe spłacił długi i teraz sobiie zarządza od zera... Super sposób na oskubanie przedsiębiorcy. Pierwszy przykład w Polsce na takie kuriozum. Podziwiać zarząd że na to pozwolił- widać kogo zatrudnia się do kierowania placówkami. Ale chytry traci dwa razy. Porządny dyrektor kosztuje a wzieli pewnie byle kogo za marne grosze...nauka na przyszłość.
Anka 2019-01-24 godz. 14:33
I oni mają czelność odszkodowania żądać??? Śmiechu warte jak szpital wyglądał jak był pod ich rządami jaka opinie miał?? Trupiarni, usmiercalni, doprowadzili go do ruiny. Mało tego szpital z takim potencjałem 7 pięter działamy tylko 2 a reszta nadal niszczala za parę lat jeśli powiat by nic nie zrobił to obok by druga paleja stała!!!!
treść:
autor:

SQL: 19