Burmistrz przyznał nagrody w dziedzinie kultury

20.12.2013, 10:19

Pszczyna

Wczoraj przyznano tegoroczne nagrody burmistrza Pszczyny w dziedzinie kultury. Uroczystość połączono z koncertem Stanisława Soyki.


Laureaci nagrody tradycyjnie otrzymali statuetkę Wybrańca. - Osoby, instytucje, które są nagradzane są takimi wybrańcami kultury dla naszego miasta, są wspaniałymi ambasadorami kultury i ambasadorami Pszczyny – mówił burmistrz Dariusz Skrobol.
Narodzeni w tym roku zostali:

Za całokształt działalności w dziedzinie kultury: Henryk Kowalczyk - pszczyński przedsiębiorca, prezes zarządu firmy Komet, działacz społeczny i kulturalny, od 20 lat organizator koncertów i imprez muzycznych.
Uzasadnienie: pomysłodawca oraz główny organizator, z ramienia Lions Club Pszczyna ’95 (którego był założycielem i pierwszym prezydentem) koncertów charytatywnych w kościele ewangelickim w Pszczynie, których dochód przeznaczony jest na niesienie pomocy dzieciom z Pszczyny i okolic. Do tej pory udało się zorganizować 27 koncertów charytatywnych z udziałem artystów takich jak np. „Śląsk”, „Mazowsze”, „Poznańskie Słowiki”, Eleni, Hanna Banaszak, Edyta Geppert, Golec Orkiestra i wiele innych. Dzięki nim kilkadziesiąt dzieci z biednych rodzin wyjechało na kolonie sfinansowane przez klub. Ponadto za jego pośrednictwem, przynajmniej kilka młodych osób z województwa śląskiego wyjeżdża corocznie na obozy w różne części świata, a dzieci z rodzin potrzebujących wsparcia otrzymują paczki świąteczne oraz sprzęt rehabilitacyjny. Od 2010 r. Henryk Kowalczyk współpracuje z Polskim Stowarzyszeniem na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Pszczynie w zakresie pozyskiwania środków na budowę siedziby Stowarzyszenia - Domu Kulejących Aniołów.

Za szczególne osiągnięcia i organizację imprez w dziedzinie kultury w danym roku: Małgorzata Adamus - prezeska Stowarzyszenia Artystycznego Plessart, promującego sztukę i kulturę, organizującego m.in. Pszczyński Festiwal Ceramiki „Pszczyń się do kultury”.
Uzasadnienie: za pomysł i organizację V Festiwalu Ceramiki. Festiwal od 5 lat organizowany jest przez Stowarzyszenie Artystyczne „Plessart”, które jest również jego pomysłodawcą. Podczas dwudniowej imprezy każdy może znaleźć coś dla siebie. Odbywają się m.in. warsztaty dla dorosłych i dzieci. Można spróbować swoich sił w tworzeniu ceramiki, graniu na bębnach, chodzeniu na szczudłach i puszczaniu baniek mydlanych o gigantycznych rozmiarach. Tradycyjnie odbywa się również parada glinoludów, która co roku przyciąga tłumy. Odbywają się również wybory króla i królowej glinoludów, występy teatru ognia, pokazy mimów. Na rynku najlepsi ceramicy z całej Polski sprzedają również swoje rękodzieła. Jedną z atrakcji w tym roku był piec ceramiczny zbudowany z blisko 800 butelek. Jego autorką była Karin Putsch-Grassi z Włoch. Festiwalowi towarzyszą konkursy i liczne koncerty, a także wydarzenie pod nazwą „Wrak wygasłego słońca” – happening artystyczny, w minionej edycji jego autorem był Mateusz Grobelny, którego lampa stanęła na rynku.
Cały festiwal odbywa się pod hasłem Pszczyń się do kultury”. Pszczynę w tych dniach odwiedzają tłumy z całego regionu.

Za szczególne osiągnięcia i organizację imprez w dziedzinie kultury w danym roku: Klaudia i Krzysztof Rokselowie - twórcy niezwykle popularnego serwisu internetowego Gryfnie.com, gdzie w ciekawy sposób promowana jest mowa śląska.
Uzasadnienie: za pomysł i założenie strony www.gryfnie.com. Gryfnie powstało jesienią 2011 roku. Małżeństwo Rokselów poświęciło swój prywatny czas i pieniądze do stworzenia serwisu. Są autentycznymi pasjonatami, zaangażowanymi bez reszty w projekt. Portal promuje w sposób nowoczesny śląską mowę, która przez lata była dla wielu znakiem nieobycia. Rokselowie działają poprzez atrakcyjną, nowoczesną formę. W Gryfnie śląska mowa jest połączona ze współczesnym językiem i znakomitym wzornictwem. To wszystko składa się na fantastyczny efekt, który w zamierzeniu ma trafić i trafia, przede wszystkim do ludzi młodych. Autorzy projektu nie chcą, aby Śląsk kojarzył się z przaśnością, chcą pokazać, że to miejsce nowoczesne, ale osadzone w bardzo mocno w tradycji. Na ich stronie można znaleźć między innymi słownik gwary śląskiej, przepisy kulinarne, informacje o wydarzeniach kulturalnych oraz kupić gadżety ze śląskimi zwrotami podanymi z przymrużeniem oka. W ostatnim czasie gryfnie.com firmowało wystawę zdjęć „Na grubie” w Rondzie Sztuki w Katowicach. Gryfnie jest na dobrej drodze do wytworzenia mody na gwarę śląską. Strona od początku działalności ma ok. 1,3mln odsłon, ok. 217 tys. unikalnych gości.

Za szczególne osiągnięcia i organizację imprez w dziedzinie kultury w danym roku: Wojciech Jakubiec - działacz kulturalny, pomysłodawca festiwalu Teatralna Maszyna Pszczyna.
Uzasadnienie: za pomysł i organizację Teatralnej Maszyny Pszczyna. Absolwent Szkoły Aktorskiej i Telewizyjnej w Krakowie i Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Aktor, animator kultury, pedagog, reżyser, twórca grupy scena/teatr/rowerownia, uczestnik i juror festiwalu Atena w Pułtusku, czy festiwalu ABSURDALIA w Katowicach. Inicjator i szef artystyczny festiwalu TEATRALNA MASZYNA PSZCZYNA. Opętany chęcią udowodnienia, że nawet przystanek PKS-u może być dobrym miejscem na Teatr. Impreza związana jest z hasłem: MIASTO BEZ TEATRU – TEATR W MIEŚCIE, które idealnie wpisuje się w charakter urbanistyczny i społeczno-gospodarczy Śląska. Idea ta angażuje tereny zdegradowane ekonomicznie i społecznie z powodu zmian wynikających z restrukturyzacji cywilizacyjnej. Festiwal wskazuje również – „mapuje” miasto sztuką – takie miejsca, które ze sztuką, teatrem nie są związane, a mogą być. Szczególnie w mieście nie posiadającym budynku teatru, a posiadającym wielką tradycję teatralną, sięgającą jeszcze czasów książęcych. Obok działań teatralnych festiwal ma na celu propagowanie myśli i postaw obywatelskich. Jego osią jest bowiem spotkanie. Spotkanie w teatrze z teatrem, ale i na platformie dyskusji, rozmów o szeroko pojętej kulturze. Festiwal został wybrany przez czytelników Dziennika Zachodniego na wizytówkę naszego powiatu. Odbywające się w jego ramach plenerowe spektakle teatralne, warsztaty i koncerty gromadzą setki widzów.

Film, prezentujący sylwetki nagrodzonych:

pako

T G+ F

Zobacz także

Działają na rzecz kultury!
Działają na rzecz kultury!
gorący temat
Oni też są wybrańcami. Nagrody dla ludzi kultury wręczone
Oni też są wybrańcami. Nagrody dla ludzi kultury wręczone
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18