Burmistrz nagrodził ludzi kultury

29.12.2006, 17:01

Pszczyna

Burmistrz Pszczyny uhonorował ludzi kultury. Jan Gałaszek, Jolanta Kalafarska, Damian Stania oraz Kazimierz Tulaja otrzymali nagrody w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury za 2006 rok.


Koniec roku tradycyjnie jest okazją do wyróżnienia ludzi kultury naszego regionu. Kandydatów zgłosiło Pszczyńskie Centrum Kultury, Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna, Pszczyński Zespół Kameralny „Con Fuoco” oraz Zarząd Chóru „Lutnia”.

W ręce nagrodzonych oprócz listu gratulacyjnego i bukietu kwiatów trafiły też nagrody pieniężne po 1250 zł. Podziękowania w imieniu odznaczonych wygłosił najstarszy z nich Kazimierz Tulaja. - Wszystko to, co robiliśmy wynika z potrzeby serca, a nie poszukiwania zaszczytów. Jeżeli udało nam się zwiększyć wkład w rozwój kultury naszego regionu, tym większa nasza radość i satysfakcja. Nie będziemy teraz składać wielkich i patetycznych obietnic. Te nagrody są podsumowaniem naszego dotychczasowego życia i działalności i to co robiliśmy, chcemy robić nadal – powiedział wieloletni członek chóru „Lutnia”. Kim są laureaci tegorocznej nagrody burmistrza?

Jan Gałaszek – nagrodę otrzymał za całokształt działalności na rzecz Muzeum Zamkowego, upowszechniania i ochronę dóbr kultury. W pszczyńskim Muzeum pracuje już od 33 lat, najpierw jako kierownik działu konserwacji, później główny konserwator. Jest również rzeczoznawcą ministra kultury w zakresie konserwacji malarstwa i rzeźby. To pod jego kierunkiem dokonano konserwacji m.in. gotyckiego tryptyku z 1475 r. w ćwiklickim kościele św. Marcina, obrazów Matki Boskiej w kościele Mariackim w Mysłowicach czy odkrycia i konserwacji części malowideł w Stajniach Książęcych.

Jolanta Kalafarska – nagroda burmistrza trafiła w jej ręce za całokształt działalności w dziedzinie upowszechniania kultury oraz edukacji na ziemi pszczyńskiej. Pracuje jako bibliotekarka w filii nr 6 przy Zespole Szkół nr 1 Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej. Zajmowała się organizacją wielu konkursów polonistycznych, literackich, recytatorskich i plastycznych. Pomaga uczniom szkół średnich dokonać wyboru kierunku studiów i uczelni – to z jej inicjatywy w bibliotece powstał „Kącik przyszłego studenta”, gdzie uczniowie zapoznają się z ofertami poszczególnych uczelni, mieli też okazję spotkać się ze studentami i posłuchać ich wrażeń.

Damian Stania – nagrodzony za całą twórczość artystyczną oraz upowszechnianie dóbr kultury naszej ziemi. Jest kompozytorem i organistą w kościele Wszystkich Św., członkiem Pszczyńskiego Towarzystwa Muzycznego „Con Fuoco”. Ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach w klasie kompozycji, jest stypendystą ministra kultury i sztuki. Od wielu lat jest inicjatorem i wykonawcą wielu koncertów: wielkopostnych, jesiennych koncertów organowych. To on jest też dyrektorem artystycznym i jednym z organizatorów odbywającego się od dwóch lat w Pszczynie Festiwalu Muzyki Kameralnej „Musica da Chiesa”. Współpracuje z pszczyńskimi chórami, wielokrotnie też reprezentował Pszczynę za granicą.

Kazimierz Tulaja – nagrodę otrzymał za całokształt działalności w chórze „Lutnia”, a także za propagowanie pieśni chóralnej na ziemi pszczyńskiej. Ma 73 lata i już od szkoły podstawowej należy do zespołów wokalnych. W „Lutni” działa już od 55 lat, przez 30 lat był też solistą Pszczyńskiej Orkiestry Symfonicznej. W „Lutni” pełni funkcję konsultanta do spraw kontaktów z zaprzyjaźnionymi chórami niemieckimi, przygotowuje wszystkie wyjazdy oraz prowadzi korespondencję. Ma tytuł Herolda Śpiewactwa Śląskiego, a za długoletnią działalność posiada też wiele odznaczeń i nagród, m.in. Złotą Odznakę „Zasłużonemu” w Rozwoju Województwa Katowickiego czy Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.


pin

T G+ F

1

1

Zobacz także

Burmistrz przyznał nagrody w dziedzinie kultury
Burmistrz przyznał nagrody w dziedzinie kultury
Nagrody dla ludzi kultury
Nagrody dla ludzi kultury
Wielki sukces GKS-u Pniówek
Wielki sukces GKS-u Pniówek
Samorządowcy pytają o czerwoną strefę
Samorządowcy pytają o czerwoną strefę
Nowa nawierzchnia na "Orliku" przy POSiRze
Nowa nawierzchnia na "Orliku" przy POSiRze

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18