(fot. Powiat Pszczyński) Żeby otrzymać pozwolenie na emisję gazów lub pyłów do powietrza, firma Kompost Wrona musiała dokonać doraźnych zmian w procesie produkcji.

Bliżej do ograniczenia smrodu?

Pszczyna06.12.2017, 11:03

Zakład Ryszarda Wrony na Polnych Domach otrzymał pozwolenie na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza. Jednocześnie trwa procedura związana z wydaniem decyzji środowiskowej dla inwestycji mającej ograniczyć smród powstający przy produkcji podłoża pod uprawę pieczarek.

Zakład Kompost Wrona działa od 2012 r. bez wymaganego pozwolenia na emisję gazów lub pyłów do powietrza. W końcu pozwolenie wydał starosta pszczyński, ale obwarował je szeregiem warunków, które mają prowadzić do ograniczenia uciążliwości zapachowych.

- Zobowiązałem spółkę do prowadzenia niemal wszystkich przeładunków masy kompostowej w przestrzeni zamkniętej hali. Operacje związane z przygotowaniem masy kompostowej powinny być prowadzone w dniach roboczych, od poniedziałku do piątku, w czasie zmian dziennych. Właściciel musi także prowadzić pomiary wielkości emisji amoniaku z instalacji i przekazywać nam ich wyniki oraz przedstawiać nam kwartalne informacje o ilości surowców zużytych do produkcji podłoża i wielkości produkcji zakładu – informuje starosta pszczyński i podkreśla, że jeżeli okaże się, że warunki pozwolenia nie są realizowane, niezwłocznie wdroży procedurę w sprawie cofnięcia pozwolenia na emisję.

Tymczasem w Urzędzie Miejskim w Pszczynie toczy się postępowanie w sprawie wydania decyzji środowiskowej dla obiecywanej od lat przez Ryszarda Wronę inwestycji mającej - najogólniej mówiąc - doprowadzić do całkowitej hermetyzacji produkcji, a co za tym idzie do likwidacji uciążliwości zapachowych. Właściciel firmy Kompost Wrona sporządził już raport oddziaływania inwestycji na środowisko, do czego zobowiązał go Urząd Miejski w Pszczynie. Raport ten został uzgodniony przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach i pozytywnie zaopiniowany przez Państwowego Inspektora Sanitarnego w Tychach.

Burmistrz Pszczyny już w czerwcu br. na tej podstawie wydał decyzję o środowiskowych  uwarunkowaniach. Część mieszkańców odwołała się jednak od tej decyzji. Jak informują w ratuszu, postępowanie jest w toku, a decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację inwestycji zapadnie do końca roku.

Więcej na ten temat czytaj w najnowszym wydaniu "Gazety Pszczyńskiej" - nr 23 z 5 grudnia br.

 

Reklama

jack

T G+ F

Zobacz także

Wrona rozmawia z antywroną
Wrona rozmawia z antywroną
Czy w końcu przestanie śmierdzieć?
Czy w końcu przestanie śmierdzieć?
Wyciągnęli słupki ze świeżego betonu i sprzedali je w skupie
Wyciągnęli słupki ze świeżego betonu i sprzedali je w skupie
Nagrody starosty dla uczniów i nauczycieli
Nagrody starosty dla uczniów i nauczycieli
Dzieci z Ćwiklic i Rudołtowic odwiedziły Urząd Miejski
Dzieci z Ćwiklic i Rudołtowic odwiedziły Urząd Miejski
Pierwsze rowery oznakowane
Pierwsze rowery oznakowane

Komentarze:

wiktor 2017-12-06 godz. 13:42
Kolejny raport , kolejne puste deklaracje Wrony , kolejne decyzje , a jak śmierdziało tak śmierdzi ! I tak od ponad 30 lat ! Już widzę jak panie w szpilkach ze Starostwa kontrolują wywiązywanie się gnojarza z nałożonych obowiązków !
treść:
autor:

SQL: 19