Bielik wyfrunął z Zagrody Żubrów

03.04.2014, 13:10

Pszczyna

Do pszczyńskiej Zagrody Żubrów trafił bielik, rzadki ptak, który został znaleziony w stanie krytycznym. Dziś rano po udzieleniu mu pomocy wypuszczono go na wolność.


Samica orłana bielika (który potocznie nazywany jest orłem bielikiem) została znaleziona we wtorek, 1 kwietnia pomiędzy Porębą a Brzeźcami nad Zbiornikiem Łąckim. - Była w stanie krytycznym, w stadium bardzo silnego wyczerpania. Siedziała na padlinie lisa i próbowała ją jeść – mówi Leszek Szczepańczyk, lekarz weterynarii. Podejrzewa, że walczyła z lisem i był to dla niej duży wysiłek, mogła też się zatruć.
Ptak został odwieziony do lecznicy i nawodniony, samica otrzymała preparaty przeciwwstrząsowe. - W ciągu dwóch godzin zaczęła odzyskiwać siły. Jeden dzień była na obserwacji w lecznicy, w kojcu, ale próbowała przegryźć pręty, by wyjść na wolność. Nie chciała jeść. Wczoraj, by stworzyć jej lepsze warunki została przewieziona do Zagrody Żubrów – przyznaje Szczepańczyk.

Przeprowadzono konsultacje z jednym z warszawskich ornitologów, po których zdecydowano o jak najszybszym wypuszczeniu ptaka. Dziś rano została wypuszczona na wolność. Krótko po tym usiadła na pobliskim drzewie, zdaniem specjalistów - żeby odpocząć i poznać teren.

Mniej więcej 2-3-letnia samica ważyła prawie 6 kg, rozpiętość jej skrzydeł to ponad 2 m. - Okazuje się, że tereny Zbiornika Goczałkowickiego są najdalej wysuniętym na południe miejscem, gdzie gniazdują bieliki. Przy zbiorniku mają przynajmniej dwa gniazda. To bardzo rzadki ptak, w Polsce jest ich maksymalnie 1 000 – mówi Leszek Szczepańczyk.

pako

T G+ F

Galeria

Zobacz także

Przestrzeń, która cieszy oko - zwycięstwo zagrody żubrów
Przestrzeń, która cieszy oko - zwycięstwo zagrody żubrów
Orzeł bielik wrócił do domu
Orzeł bielik wrócił do domu
Od marca droższe bilety
Od marca droższe bilety
Awans do szesnastki najlepszych drużyn Futsalu
Awans do szesnastki najlepszych drużyn Futsalu
Lekcja o samorządzie w pszczyńskim starostwie
Lekcja o samorządzie w pszczyńskim starostwie

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18