Biblioteka przeniesie się z centrum?

08.10.2012, 09:25

Pszczyna

W budynku przy ul. Piastowskiej 1 mieści się Pszczyńskie Centrum Kultury, Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna oraz Ognisko Muzyczne. PCKul potrzebuje dodatkowych pomieszczeń, bo nie ma już możliwości wprowadzania do swojej oferty nowych dodatkowych zajęć.


Z pomysłem przeniesienia biblioteki publicznej do lokalu, w którym mieściła się pszczyńska filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej przy ul. Bednorza 16 (budynek administrowany przez PTBS) wystąpił burmistrz Dariusz Skrobol.
Temat pojawił się na ostatniej sesji Rady Miejskiej za sprawą uchwały w sprawie zamiaru zmiany lokalizacji wypożyczalni i czytelni MPBP. - Ile będzie kosztował czynsz w lokalu przy ul. Bednorza? – dopytywała radna Sylwia Caputa. - Biblioteka pedagogiczna płaciła 20 zł za m2. Pomieszczenie ma ok. 200 m2, czynsz wyniósłby ok. 4 200 zł netto miesięcznie. Te pomieszczenia są w bardzo dobrym stanie, z dobrym zapleczem, przygotowane do tego, żeby bibliotekę tam przenieść. Kolejny argument to dobra dostępność tego miejsca pod względem infrastruktury drogowej. Jednocześnie będziemy mogli zlikwidować filię biblioteki przy stawach, przenieść zbiory i pracownika – mówił burmistrz, podkreślając, że PTBS, który będzie pobierał czynsz, jest spółką w 100% gminną. - Zwrócę się też do starosty z propozycją współuczestniczenia w czynszu z racji tego, że jest to biblioteka miejsko-powiatowa – dodał.

Radni nie byli jednogłośni. 11 głosami za, przy 9 przeciw i 2 wstrzymującymi się uchwała została podjęta.

Dyrektorka biblioteki, Teresa Musik sceptycznie podchodzi do tych pomysłów. Argumentów ma sporo. Bo pomieszczenia przy ul. Bednorza są mniejsze niż te, które obecnie zajmuje Wypożyczalnia dla Dorosłych i Dzieci oraz Czytelnia z Oddziałem Książki Mówionej. Poza tym mogą być problemy z przeniesieniem programu LIBRA 2000, w którym biblioteka pracuje. - Ten system można przenieść, ale musi on współgrać z działem gromadzenia, a ten zostanie przy ul. Piastowskiej 1 – mówi Teresa Musik. W dotychczasowej siedzibie ma pozostać także magazyn oraz administracja biblioteki, bo te przy ul. Bednorza się już nie zmieszczą.

Zapytanym przez nas czytelnikom nie podobał się ten pomysł. Argumentowali, że teraz biblioteka jest w samym centrum miasta, więc zaglądają do niej przy okazji załatwiania innych spraw na mieście.

Niedługo Urząd Miejski uruchomi proces konsultacji w sprawie zmiany siedziby biblioteki. Każdy będzie mógł się wypowiedzieć. Ostateczną decyzję radni podejmą prawdopodobnie początkiem przyszłego roku.

Więcej czytaj w najnowszym numerze Gazety Pszczyńskiej”. W sprzedaży już od wtorku, 9 października.

ram

T G+ F

Zobacz także

Kolejna biblioteka się przeprowadzi?
Kolejna biblioteka się przeprowadzi?
Gdzie podzieje się biblioteka?
Gdzie podzieje się biblioteka?
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18