Biało dopiero od kilku dni, ale oszczędności nie liczą

31.01.2014, 10:55

Powiat

Zima kalendarzowa trwa już ponad miesiąc, choć biało i mroźno zrobiło się dopiero w drugiej połowie stycznia. Mieszkańcy oraz samorządy o oszczędnościach jednak nie mówią.


Tomasz mieszka w jednym z bloków w Pszczynie, a w mieszkaniu ma ogrzewanie gazowe. - W miesiące zimowe, kiedy były mrozy płaciłem z reguły 200-230 zł miesięcznie. Za grudzień, który był dość ciepły na rachunku miałem 130 zł. Różnica jest spora – przyznaje. Czy zaoszczędził? Nie chce tego tak określać, bo nie wie, jak długo zima potrwa, no i czy będzie sroga.
Podobnie jest z samorządami, które odpowiedzialne są za zimowe utrzymanie dróg. O stan tych na terenie miasta i gminy Pszczyna w sezonie 2013/2014 dba konsorcjum firm Drogród i Zieltrans, które zaproponowało w przetargu cenę prawie 513 tys. zł brutto. - Do tej pory konieczne było ustawienie płotków przeciwśnieżnych w kilku miejscach, wysypano też trochę specjalnej mieszanki na drogi, gdzie była gołoledź – mówi naczelniczka Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Pszczynie, Katarzyna Huptys.

Pytana o oszczędności przyznaje, że jest za wcześnie, by o nich mówić. - Tak naprawdę wystarczą trzy tygodnie bardzo intensywnych opadów i będzie po pieniądzach – zauważa. W sezonie 2011/2012 zimowe utrzymanie dróg kosztowało gminę 407 tys. zł, rok temu – już 618 tys. zł. Na ten sezon zarezerwowano w budżecie 600 tys. zł. Czy to wystarczy? Zależy od pogody, a synoptycy zapowiadają niezwykle mroźny luty.

Za zimowe utrzymanie dróg powiatowych (w gminach Pszczyna, Miedźna i części gminy Suszec – ponad 110 km) oraz dróg wojewódzkich, utrzymywanych przez Powiatowy Zarząd Dróg w Pszczynie (ponad 80 km) odpowiedzialne będzie PZD oraz firma Romanko (cena oferty – 1,2 mln zł).

Wszelkie uwagi co do stanu dróg w zimie mieszkańcy zgłaszać mogą w Wydziale Gospodarki Komunalnej UM (tel. 32 449 39 46) oraz Straży Miejskiej – w przypadku dróg gminnych w gminie Pszczyna oraz w PZD (tel. 501 716 376) – w przypadku dróg powiatowych.


Więcej na ten temat piszemy w najnowszym numerze „Gazety Pszczyńskiej” - w sklepach tylko za 1 zł!

pako

T G+ F

Zobacz także

Budżet mniejszy, ale o inwestycjach nie zapominają
Budżet mniejszy, ale o inwestycjach nie zapominają
To dopiero były dni!
To dopiero były dni!
Jaśniej i bezpieczniej w Golasowicach
Jaśniej i bezpieczniej w Golasowicach
Stypendia sportowe dla zawodników z gminy Pawłowice
Stypendia sportowe dla zawodników z gminy Pawłowice
Rusza przebudowa obiektu mostowego w Suszcu
Rusza przebudowa obiektu mostowego w Suszcu

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18