Bezpłatne badania mammograficzne

11.03.2011, 11:45

Pszczyna/Żory

Mieszkanki Żor i okolicznych miejscowości będą mogły w dniach od 7 do 11 marca skorzystać z bezpłatnych badań mammograficznych.
Badania odbędą się w mammobusie ustawionym na Rynku w Żorach i potrwają 5 dni. Badania w województwie śląskim wykonuje firma FADO, największy operator mammobusów w Polsce.

Oprócz Żor, mobilne pracownie mammograficzne odwiedzą także Rydułtowy (7-8 marca, przy Urzędzie Miasta), Godów (7 marca, przy Urzędzie Gminy), Pszów (8-9 marca, przy Miejskim Ośrodku Kultury), Miedźna (10-11 marca, przy Ośrodku Zdrowia), Kobiór (11 marca, przy Ośrodku Zdrowia). Do 10 marca potrwają również badania w Pszczynie, rozpoczęte 3 marca.
Badania wykonywane będą w godzinach od 9:00 do 17:00, także wszystkie panie mogą wybrać najbardziej dogodny dla siebie termin.

Mammografię powinny regularnie wykonywać wszystkie kobiety po 35 roku życia. Panie w grupie wiekowej 50-69 lat mają możliwość wykonania bezpłatnej mammografii w ramach ogólnopolskiego programu przesiewowego. W mammobusie wykonywane są także badania prywatne dla pań spoza skryningu – wtedy wymagane jest zaświadczenie od lekarza o braku przeciwwskazań do wykonania mammografii, a koszt badania wynosi 80 zł.

Każda z pań, która chciałaby wykonać badanie w mammobusie powinna dokonać rejestracji pod numerami telefonów: 0-801 08 00 07 lub (58) 666 2 444.

„Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi skierowany jest do wszystkich ubezpieczonych kobiet w wieku 50-69 lat, które przez ostatnie 2 lata nie miały wykonywanej mammografii w ramach tego Programu” – mówi lek. med. Małgorzata Cymerman, specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej, lekarz z doświadczeniem w zakresie mammografii. „Kobiety obciążone genetycznie, czyli jeżeli w pierwszej linii pokrewieństwa (u matki siostry lub córki) występował rak piersi, mają zagwarantowaną bezpłatną mammografię po upływie 12 miesięcy. Mammografia skryningowa przeznaczona jest dla grupy Pań bez jakichkolwiek niepokojących objawów w piersiach, dla kobiet, które nie chorowały na raka piersi.”
Badania w województwie śląskim wykonuje firma FADO Centrum Usług Medycznych z Gdyni. Jest to największy świadczeniodawca w Polsce, który do wykonania badań wykorzystuje mammobusy. Każdego dnia aż 13 mobilnych pracowni mammograficznych FADO bada kobiety niemal w całej Polsce. W 2010 roku firma wykonała ponad 165 tysięcy badań czyli 12 razy więcej niż największe w Polsce centra onkologii.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet i stanowi około 20% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u Polek. Statystycznie znaczący wzrost zachorowań występuje w przedziale wiekowym od 50 do 69 roku życia. Mammografia (rentgenowskie badanie piersi) jest najbardziej skuteczną metodą w diagnostyce wczesnych objawów choroby, co gwarantuje wyleczenie niemal w 100%. Jest to również bezpieczne badanie, przy użyciu minimalnej dawki promieniowania rentgenowskiego. Zdjęcia pozwalają uwidocznić prawidłowe struktury sutka i ewentualne ich zmianyakm

T G+ F

Galeria

Zobacz także

Bezpłatne badania mammograficzne
Bezpłatne badania mammograficzne
Zaproszenie na bezpłatne badania
Zaproszenie na bezpłatne badania
Wypadek w Warszowicach tylko wyglądał groźnie
Wypadek w Warszowicach tylko wyglądał groźnie
Zderzenie samochodu z koniem. Zwierzę nie przeżyło
Zderzenie samochodu z koniem. Zwierzę nie przeżyło

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18