Bezpłatne badania mammograficzne

11.03.2011, 11:45

Pszczyna/Żory

Mieszkanki Żor i okolicznych miejscowości będą mogły w dniach od 7 do 11 marca skorzystać z bezpłatnych badań mammograficznych.
Badania odbędą się w mammobusie ustawionym na Rynku w Żorach i potrwają 5 dni. Badania w województwie śląskim wykonuje firma FADO, największy operator mammobusów w Polsce.

Oprócz Żor, mobilne pracownie mammograficzne odwiedzą także Rydułtowy (7-8 marca, przy Urzędzie Miasta), Godów (7 marca, przy Urzędzie Gminy), Pszów (8-9 marca, przy Miejskim Ośrodku Kultury), Miedźna (10-11 marca, przy Ośrodku Zdrowia), Kobiór (11 marca, przy Ośrodku Zdrowia). Do 10 marca potrwają również badania w Pszczynie, rozpoczęte 3 marca.
Badania wykonywane będą w godzinach od 9:00 do 17:00, także wszystkie panie mogą wybrać najbardziej dogodny dla siebie termin.

Mammografię powinny regularnie wykonywać wszystkie kobiety po 35 roku życia. Panie w grupie wiekowej 50-69 lat mają możliwość wykonania bezpłatnej mammografii w ramach ogólnopolskiego programu przesiewowego. W mammobusie wykonywane są także badania prywatne dla pań spoza skryningu – wtedy wymagane jest zaświadczenie od lekarza o braku przeciwwskazań do wykonania mammografii, a koszt badania wynosi 80 zł.

Każda z pań, która chciałaby wykonać badanie w mammobusie powinna dokonać rejestracji pod numerami telefonów: 0-801 08 00 07 lub (58) 666 2 444.

„Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi skierowany jest do wszystkich ubezpieczonych kobiet w wieku 50-69 lat, które przez ostatnie 2 lata nie miały wykonywanej mammografii w ramach tego Programu” – mówi lek. med. Małgorzata Cymerman, specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej, lekarz z doświadczeniem w zakresie mammografii. „Kobiety obciążone genetycznie, czyli jeżeli w pierwszej linii pokrewieństwa (u matki siostry lub córki) występował rak piersi, mają zagwarantowaną bezpłatną mammografię po upływie 12 miesięcy. Mammografia skryningowa przeznaczona jest dla grupy Pań bez jakichkolwiek niepokojących objawów w piersiach, dla kobiet, które nie chorowały na raka piersi.”
Badania w województwie śląskim wykonuje firma FADO Centrum Usług Medycznych z Gdyni. Jest to największy świadczeniodawca w Polsce, który do wykonania badań wykorzystuje mammobusy. Każdego dnia aż 13 mobilnych pracowni mammograficznych FADO bada kobiety niemal w całej Polsce. W 2010 roku firma wykonała ponad 165 tysięcy badań czyli 12 razy więcej niż największe w Polsce centra onkologii.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet i stanowi około 20% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u Polek. Statystycznie znaczący wzrost zachorowań występuje w przedziale wiekowym od 50 do 69 roku życia. Mammografia (rentgenowskie badanie piersi) jest najbardziej skuteczną metodą w diagnostyce wczesnych objawów choroby, co gwarantuje wyleczenie niemal w 100%. Jest to również bezpieczne badanie, przy użyciu minimalnej dawki promieniowania rentgenowskiego. Zdjęcia pozwalają uwidocznić prawidłowe struktury sutka i ewentualne ich zmianyakm

T G+ F

Galeria

Zobacz także

Bezpłatne badania mammograficzne
Bezpłatne badania mammograficzne
Zaproszenie na bezpłatne badania
Zaproszenie na bezpłatne badania
Wydłużenie czasu na rejestrację pojazdu
Wydłużenie czasu na rejestrację pojazdu
Powiat wesprze zakup aparatury do wykonywania testów na obecność koronawirusa
Powiat wesprze zakup aparatury do wykonywania testów na obecność koronawirusa
Uważajcie na fałszywą listonoszkę!
Uważajcie na fałszywą listonoszkę!

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18