fot. archiwum

Bezpłatna mammografia w Suszcu i Grzawie

Powiat26.07.2018, 15:36

We wrześniu kobiety w wieku 50-69 będą mogły wykonać bezpłatne badanie mammograficzne w mobilnej pracowni, która stanie w Suszcu i Grzawie.

Mammografia trwa kilka minut i polega na zrobieniu czterech zdjęć rentgenowskich. Badanie pozwala na rozpoznanie i wykrycie zmian bezobjawowych (guzków i innych nieprawidłowości) w bardzo wczesnym etapie rozwoju. Wcześnie wykryty nowotwór piersi daje niemal 100% gwarancję powrotu do zdrowia. Niestety, tylko połowa uprawionych Polek zgłasza się co roku na badania mammograficzne. Tymczasem najbardziej narażone na ryzyko zachorowania są kobiety w wieku 50-69 lat.

Wkrótce takie badanie bezpłatnie będzie można wykonać w powiecie pszczyńskim. Mammobus dostępny będzie 4 września w Suszcu (przy Gminnym Ośrodku Kultury, ul. Ogrodowa 22) oraz 13 września w Grzawie (przy ośrodku Silesia Med, ul. Zielonkówka 3). Badanie jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Nie jest wymagane skierowanie lekarskie. Można się na nie zgłosić w dowolnej miejscowości niezależnie od miejsca zamieszkania.

Mogą w nim uczestniczyć ubezpieczone panie w wieku od 50 do 69 lat, które nie były leczone z powodu raka piersi i jednocześnie w ciągu ostatnich dwóch lat nie miały wykonanej mammografii w ramach Programu lub otrzymały wynik ze wskazaniem do wykonania badania po 12 miesiącach.

Należy jedynie wcześniej się zarejestrować - tel. 58 666 24 44 lub na stronie www.mammo.pl/formularz. Należy też zabrać ze sobą zdjęcie lub płytę z poprzednich mammografii.

pako

T G+ F

Zobacz także

Masz 50-69 lat? Zrobiłaś już mammografię?
Masz 50-69 lat? Zrobiłaś już mammografię?
Zbadaj piersi na Dzień Kobiet!
Zbadaj piersi na Dzień Kobiet!

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 17