(fot. UG Pawłowice)

Bezpieczniej na dwupasmówce

Pawłowice15.10.2020, 10:10

Biegnąca przez gminę Pawłowice droga krajowa DK 81 to duże ułatwienie komunikacyjne, a równocześnie miejsce niebezpiecznych wypadków i kolizji.

Po wybudowaniu obwodnicy zmniejszyła się ilość wydarzeń drogowych na skrzyżowaniu dwupasmówki z ul. Pszczyńską. Newralgicznym punktem ciągle pozostaje skrzyżowanie „przy źródełku”, ale gmina uzyskała zgodę zarządcy drogi Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad na zamontowanie w tym miejscu sygnalizacji świetlnej i już rozpoczęła inwestycję. Do rozwiązania pozostaje kwestia feralnego łuku drogi w kierunku na Skoczów, tuż za skrzyżowaniem z drogą wojewódzką DW 938.

Według policji, z drogi wypadają samochody jadące z prędkością powyżej 100 km na godzinę, stwarzając bezpośrednie zagrożenie dla pozostałych uczestników ruchu. W miejscu tym obowiązuje ograniczenie do 70 km na godzinę, ale nie wszyscy kierowcy stosują się do znaków. Wcześniej gminie udało się skutecznie zawnioskować w GDDKiA o wycinkę drzew, dzięki czemu wyrzucone z drogi auta lądują w rowie i w polu, a nie na pniu drzewa. Ponadto, gmina złożyła wniosek o zarurowanie rowu oraz ustawienie pulsujących ograniczników skrajni jezdni tzw. sierżantów i zainstalowanie fotoradaru bądź rejestratora odcinkowego pomiaru prędkości, jednak z informacji uzyskanych od Generalnej Dyrekcji zarurowanie rowu oraz ustawienie ograniczników wykonane zostanie w 2021 r., po uzyskaniu pozwolenia wodno-prawnego oraz zabezpieczeniu środków finansowych na realizację zadania.

Po ostatnich wypadkach drogowych (w jednym z nich uczestniczyło również 11-letnie dziecko, na szczęście nikt poważnie nie ucierpiał) wójt gminy Franciszek Dziendziel odbył naradę z policją, której efektem jest wniosek o zainstalowanie rejestratora odcinkowego pomiaru prędkości na trasie od stacji benzynowej „Uniwar” do sklepu meblowego „PIK” w Pawłowicach. Po uzyskaniu od policji powiatowej danych statystycznych o ilości wypadków, gmina skieruje stosowny wniosek do Państwowej Inspekcji Transportu Drogowego, która decyduje o montażu tego typu urządzeń. Żadne zabezpieczenia jednak nie pomogą, jeżeli kierowcy nie będą chcieli stosować się do przepisów drogowych.

(źródło: UG Pawłowice)

KK

T G+ F

Zobacz także

Koniec przebudowy ul. Dobrawy
Koniec przebudowy ul. Dobrawy
Kolejne drogi wyremontowane
Kolejne drogi wyremontowane
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18