Fot. Kolonia Jasna

Bezpieczeństwo czy wygoda?

Pszczyna20.09.2016, 12:29

Na takie pytanie będą musieli odpowiedzieć mieszkańcy osiedla Kolonia Jasna. Powód? Proponowane zmiany w organizacji ruchu na ulicy Księżycowej.

Zaparkowane samochody po obydwóch stronach jezdni to problem, z którym zmagają się nie tylko mieszkańcy ulicy Księżycowej, ale i rodzice, którzy odwożą dzieci do szkoły. Zaparkowane samochody ograniczają widoczność oraz sprawiają duże utrudnienie przy wymijaniu się pojazdów. Jest to szczególnie kłopotliwe ze względu na dzieci, które uczęszczają do znajdującej się tutaj szkoły podstawowej i przedszkola. W obu placówkach uczy się ok. 600 dzieci, w tym osoby niepełnosprawne. I to właśnie najmłodszych często nie widać zza zaparkowanych samochodów.

Problem ten był konsultowany przez zarząd osiedla Kolonia Jasna już na początku tego roku. W czerwcu do Urzędu Miejskiego w Pszczynie zostało skierowane pismo, w którym wnioskowano o zmianę organizacji ruchu na ul. Księżycowej. - Najlepszym rozwiązaniem będzie wprowadzenie tutaj drogi jednokierunkowej na odcinku od ul. Pięknej do ul. Bratniej. Wprowadzenie zakazu parkowania na jednej ze stron nie poprawi sytuacji, bo wciąż wymijanie samochodów będzie tutaj problematyczne – podkreśla przewodniczący osiedla, Arkadiusz Gardiasz.

Wprowadzenie drogi jednokierunkowej niesie za sobą utrudnienia dla kierowców, ale jak podkreśla Arkadiusz Gardiasz, nie będą one duże. – Do szkoły wciąż będzie można dojechać drogami równoległymi, których na naszym osiedlu nie brakuje. Kierowcy będą mieli do nadrobienia zaledwie kilkadziesiąt metrów. A same zmiany na pewno poprawią komfort pieszych – dodaje A. Gardiasz.

Jak podkreśla przewodniczący, nic nie zostanie wprowadzone bez wcześniejszej konsultacji z mieszkańcami osiedla. - Na Kolonii Jasnej nie było dotychczas żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o poruszanie się samochodami. Zmiany znacznie poprawią bezpieczeństwo pieszych, ale poniosą za sobą pewne utrudnienia. Dlatego to mieszkańcy będą musieli zadecydować, co dla nich jest ważniejsze: bezpieczeństwo czy wygoda. 6 października o godz. 18.00 w SP 18 zostanie zwołane zebranie mieszkańców, na którym zostanie podjęta decyzja w sprawie ul. Księżycowej – dodaje Arkadiusz Gardiasz. 

az

T G+ F

Zobacz także

Ukończono kolejne inwestycje powiatowe
Ukończono kolejne inwestycje powiatowe
Os. Kolonia Jasna: zmiana organizacji ruchu przy szkole? W czwartek zebranie
Os. Kolonia Jasna: zmiana organizacji ruchu przy szkole? W czwartek zebranie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

rozsadek 2016-09-22 godz. 21:08
Z drugiej strony apeluje o ograniczenie do minimum zebrań wtedy to dopiero jest tragedia przejechac
mieszkaniec 2016-09-22 godz. 07:47
Popieram! Najważniejsze jest bezpieczeństwo naszych dzieci!
rodzic 2016-09-21 godz. 21:04
Moim zdaniem to droga osiedlowa o największym natężeniu ruchu w Gminie Pszczyna coś z tym trzeba zrobić bo tam są dwie instytucje jedne z najwiekszych w gminie, szkoła z oddzialami integracyjnymi i przedszkole, które też ma oddziały specjalne ruch jak w Ameryce czy to władza widzi
jan 2016-09-21 godz. 10:08
ja bym zrobił więcej ulic jednokierunkowych na koloni jasnej!!bezpieczeństwo jest wazniejsze niz wygoda!
mieszczAnin 2016-09-20 godz. 19:02
może by na odwrót ? od Bratniej do Pięknej ? to bardziej ułatwi dojazd m.in od centrum
rodzic 2016-09-20 godz. 17:01
No każdy musi z dzieckiem podjechać pod szkole jak ja chodziłem do szkoły do jedynki to szło się z Kolonii pieszo a teraz dzieci mają parę metrów i rodzice ich podwoza z wygodnictwa furami a może by tak pieszo
DDD 2016-09-20 godz. 16:55
Popieram ruch jednokierunkowy. Poza tym apel do tych rodziców, którzy nie muszą odwozić dzieci - przychodźcie z dziećmi pieszo!
treść:
autor:

SQL: 18