Bez Was – nie ma nas

01.02.2013, 11:27

Powiat


Jaki był 2012 rok dla Folkowian? Bardzo pracowity, ale cały ten wysiłek opłacił się z nawiązką nie tylko dla podopiecznych, ale w zasadzie dla całego powiatu, który śpiewem promowali. Gdzie byli, jakie doświadczenia zdobyli, co ich uskrzydla? Najlepiej opowiedza o tym sami.


- Cały rok dla Folkowian był bardzo pracowity. Zebrzydowice, Koszęcin, Wisła, Suszec, Łódź - to wyjazdy, które mogły się odbyć dzięki dofinansowaniu ze środków PFRON (60%) przy udziale środków własnych (40%) projektu: „Zorganizowanie i przeprowadzenie warsztatów muzycznych, promocja kultury i folkloru ziemi pszczyńskiej pt. Nie ma dróg zamkniętych”. To dofinansowanie pomogło nam zrealizować zamierzone cele na rok 2012.

Wyjazdy zespołu Folkowianie stanowiły okazję do zintegrowania osób niepełnosprawnych z innych placówek zajmujących się działalnością artystyczną oraz ze środowiskiem ludzi pełnosprawnych i zdrowych. Wyjazdy te służyły również wymianie doświadczeń z zakresu prowadzonej terapii przez sztukę, szczególnie w tych miejscach, gdzie występowały niejednokrotnie profesjonalne zespoły. Każdy występ był okazją do promowania sztuki wykonywanej przez osoby niepełnosprawne a w naszym przypadku folkloru ziemi pszczyńskiej, który dla większości osób pochodzących np. z okolic Łodzi, był tak atrakcyjny, że zaśpiewali z nami parę piosenek. Cieszymy się,że dzięki naszym występom ludzie zwracają uwagę na to, że liczy się nie tylko piękny głos, ale przede wszystkim zamiłowanie i fascynacja a także przekazanie drugiej osobie emocji, które nam towarzyszą podczas naszych występów.

Dziękujemy wszystkim za chwile wzruszenia, za docenienie naszych wysiłków, oklaski, które dodają nam energii, a przede wszystkim za akceptację i możliwość realizacji. Bo bez Was – nas nie ma. Czekamy już na to, co nam przyniesie 2013 rok. Z całych sił będziemy się starali nadal dawać Państwu wiele ciepłych i pełnych pozytywnych wrażeń chwil - w imieniu Folkowian, Agnieszka Antecka.


Folkowianie - historia z nimi związana to scenariusz do filmu. Zespół integracyjno folklorystyczny działający w Środowiskowych Domach Samopomocy w Pszczynie i Woli powstał w 2004 roku. Zaczynali od przyśpiewek, w repertuarze mieli też Czesława Niemena. Zrodził się pomysł, by stworzyć z podopiecznych i terapeutów zespół folklorystyczny. Dziś jeżdżą po całym kraju, zdobywają nagrody, wyróżnienia, i zarażają ludzi optymizmem, a co najważniejsze, uczą tolerancji. Gdzie się pojawią, nagradzani są gromkimi brawami, zyskują też coraz więcej sympatyków. Ich muzykowanie przynosi nie tylko ogromną promocję ziemi pszczyńskiej, ale przede wszystkim daje zdumiewające efekty terapeutyczne. Śpiew stał się przepustką do nowego życia, pełnego wyjazdów, sprawiania ludziom radości i udowodnienia samemu sobie, że nie ma rzeczy niemożliwych

agw

T G+ F

Zobacz także

Z wizytą u nas – zagraniczni goście w III LO
Z wizytą u nas – zagraniczni goście w III LO
El–Bud zwycięski bez gry
El–Bud zwycięski bez gry
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18