Będą szukać metanu

03.10.2011, 11:48

Gilowice

Dart Energy rozpoczyna prace poszukiwania złóż gazu łupkowego.


W Polsce Dart Energy (Poland) posiada trzy obszary koncesyjne: Chełm (760 km2) I Milejów (372 km2) na Lubelszczyźnie oraz w niecce głównej na Górnym Śląsku (323 km2). - Proces wiercenia trwa w przypadku otworu pionowego do miesiąca, w przypadku otworu poziomego zakłada się ok. trzech miesięcy – wójt Bogdan Taranowski dodaje, że ten pierwszy ma zostać wykonany w Gilowicach jeszcze tegorocznej jesieni.
Jak informują inwestorzy, teren wierceń to powierzchnia połowy boiska piłkarskiego. Otwór pionowy zlokalizowany będzie w rejonie ul. Topolowej, poziomy przy ul. Starorzecznej.
Firma Dart Energy stosuje wiercenia kierunkowe. Z jakimi utrudnieniami muszą liczyć się mieszkańcy? W prezentacji inwestycji zostało to dokładnie określone. Podczas przygotowywania terenu pod wiercenie pracować będą: koparka, ciężarówki z piaskiem oraz samochody do transportu płyt betonowych. Potrzebnych będzie około 20 do 30 wywrotek z piaskiem oraz 50 płyt betonowych. Proces przygotowania terenu potrwa około jednego tygodnia. Samo urządzenie wiertnicze w dwudziestu częściach zostanie przywiezione na teren lokalizacji niskopodłogowymi naczepami. Jeżeli konieczne, dwa do czterech razy w tygodniu przybywać będzie cysterna zaopatrująca generator prądu w paliwo. Inny sprzęt będzie dostarczany w miarę potrzeby. Samochody pracowników parkować będą na terenie wiertni, a ruch będzie ograniczał się do krótkich okresów czasu przy wymianie załóg. Na wiertni jednorazowo pracować będzie 6 - 8 osób. Po zakończeniu wierceń nastąpi pełna rekultywacja terenu.
Jeśli wiercenia zakończą się wynikiem pozytywnym, gminny budżet może liczyć na wpływy z opłaty eksploatacyjnej. A samo istnienie rurociągu, jak zauważa wójt, jest zagrożeniem jak każda inna stacja przesyłowa, których jest dużo na terenie gminy. - A może nawet mniejszym, bo rygory są tutaj dużo większe – dodaje.

agw

T G+ F

Zobacz także

Znów będą szukać Mateusza
Znów będą szukać Mateusza
W Krupińskim było za dużo metanu
W Krupińskim było za dużo metanu
Przekazali pieniądze na budowę Domu Ojca Pio
Przekazali pieniądze na budowę Domu Ojca Pio
Powiatowe szkoły zapraszają na dni otwarte
Powiatowe szkoły zapraszają na dni otwarte

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18