Baśniowa noc z Andersenem

29.03.2010, 12:43

Miedźna

Dzieci ze Szkoły Podstawowej z Miedźnej oraz z Frydka miały okazję spędzić noc pod gwiaździstym niebem w bibliotece, a wszystko to dzięki międzynarodowej akcji „Noc z Andersenem”.


Pomysł akcji, upamiętniającej urodziny słynnego bajkopisarza, zrodził się w Czechach i spopularyzował się w wielu europejskich państwach, w tym również w Polsce. W tym roku dzieci już po raz trzeci mogły uczestniczyć w imprezie promującej nie tylko baśnie Andersena, ale literaturę dziecięcą w ogóle. W Polsce do „Nocy z Andersenem” przystąpiły 42 biblioteki. Gminna Biblioteka Publiczna w Miedźnej oraz Filia Biblioteczna nr 2 w Woli po raz pierwszy przystąpiły do akcji, która wzbudziła wśród młodych czytelników ogromne zainteresowanie.
26 marca do biblioteki w Miedźnej zawitało piętnaścioro dzieci, przygotowanych do wspólnego nocowania pośród bibliotecznych regałów. W bibliotece pojawiły się różne baśniowe postaci: Królowa Śniegu, Dziewczynka z zapałkami, Stokrotka , Czarownice i Cyganki, a wszystko to dzięki przebraniom młodych gości. Jednak nikt tutaj nie myślał o spaniu, ponieważ program imprezy przewidywał szereg atrakcyjnych zajęć.
Zaczęło się od przypomnienia życiorysu duńskiego pisarza, którego 205 rocznica urodzin przypada 2 kwietnia. Wspólne ślubowanie poprzedziło kolejne punkty naszej zabawy. Ponieważ świętowaliśmy urodziny, nie mogło zabraknąć przygotowanych wspólnie słodkich
smakołyków. Ujawniły się kulinarne uzdolnienia dzieci, których efektem były Księżyce Andersena i kruche ciasteczka Królowej Śniegu. Mała rozgrzewka w kuchni była wstępem do dalszych atrakcji. Dzieci mogły wykazać się plastycznie, tworząc kartkę urodzinową dla jubilata oraz rodzinne miasteczko Andersena – z kartonów powstały kamienice , sklep zoologiczny, kino oraz centrum handlowe. Później było jeszcze wyklejanie bibułą Małej Syrenki i Brzydkiego Kaczątka oraz lepienie z masy solnej fantazyjnych baranków, a nawet koszyczków z pisankami. Chwilowe zmęczenie zostało skutecznie odparte poprzez zabawy ruchowe – zbijanie kręgli, przenoszenie balonów bez użycia rąk, czy skoki przez gumę.
Zabawom towarzyszyło czytanie baśni przez zaproszonych gości, których trudno było rozpoznać dzięki przebraniom. I tak Pani Danuta Przybylska-Mika przeczytała baśń pt.: „Księżniczka na ziarnku grochu”, a pani Krystyna Szromczyk – „Latający kufer”, do której to baśni dzieci musiały wymyślić zakończenie. Podczas tej nocy bibliotekę odwiedziła również sekretarz gminy pani Renata Łuniewska.
Wspólna kolacja poprzedziła słodkie przyjęcie urodzinowe, które rozpoczęło się o 22:00. Na stole pojawił się tort z obowiązkowymi świeczkami oraz wcześniej upieczone baśniowe ciasteczka. Po północy zasadziliśmy drzewko, co jest jednym ze stałych elementów akcji, a nieco wcześniej połączyliśmy się z czeskimi sąsiadami i za pośrednictwem Internetu zobaczyliśmy filmowe relacje z obchodów „Nocy z Andersenem” w ich bibliotekach i szkołach.
Łamańce językowe, kalambury i bajkowa loteria urozmaiciły program imprezy. I przyznać trzeba, że późna pora nie przeszkodziła dzieciom w wysiłku umysłowym. Przewidywane na godzinę 2:00 spanie przesunęło się w czasie, ze względu na niespożytą energię młodych uczestników akcji. Odgadywaniu kalamburów nie było końca. Po tak wyczerpującym wieczorze dzieci zasnęły, by już o 7:30 wstać i przygotować się do powrotu do domu.
Każdy uczestnik imprezy otrzymał pamiątkowy medal oraz pocztówkę z Andersenem – podarunek od czeskich organizatorów całego przedsięwzięcia.
Nie pozostaje nam nic innego, jak niecierpliwe wyczekiwanie na kolejną edycję „Nocy z Andersenem” w naszych bibliotekach.
Magda Maroszek

agw

T G+ F

1

1
1
1
1
1
1
1
1

Zobacz także

Noc z Andersenem w Grzawie
Noc z Andersenem w Grzawie
Noc z Andersenem
Noc z Andersenem
O bezpieczeństwie na drodze w Osiedlowym Domu Kultury w Pawłowicach
O bezpieczeństwie na drodze w Osiedlowym Domu Kultury w Pawłowicach
Kurs fotograficzny dla początkujących. Trwają zapisy!
Kurs fotograficzny dla początkujących. Trwają zapisy!

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18