Baśniowa noc z Andersenem

29.03.2010, 12:43

Miedźna

Dzieci ze Szkoły Podstawowej z Miedźnej oraz z Frydka miały okazję spędzić noc pod gwiaździstym niebem w bibliotece, a wszystko to dzięki międzynarodowej akcji „Noc z Andersenem”.


Pomysł akcji, upamiętniającej urodziny słynnego bajkopisarza, zrodził się w Czechach i spopularyzował się w wielu europejskich państwach, w tym również w Polsce. W tym roku dzieci już po raz trzeci mogły uczestniczyć w imprezie promującej nie tylko baśnie Andersena, ale literaturę dziecięcą w ogóle. W Polsce do „Nocy z Andersenem” przystąpiły 42 biblioteki. Gminna Biblioteka Publiczna w Miedźnej oraz Filia Biblioteczna nr 2 w Woli po raz pierwszy przystąpiły do akcji, która wzbudziła wśród młodych czytelników ogromne zainteresowanie.
26 marca do biblioteki w Miedźnej zawitało piętnaścioro dzieci, przygotowanych do wspólnego nocowania pośród bibliotecznych regałów. W bibliotece pojawiły się różne baśniowe postaci: Królowa Śniegu, Dziewczynka z zapałkami, Stokrotka , Czarownice i Cyganki, a wszystko to dzięki przebraniom młodych gości. Jednak nikt tutaj nie myślał o spaniu, ponieważ program imprezy przewidywał szereg atrakcyjnych zajęć.
Zaczęło się od przypomnienia życiorysu duńskiego pisarza, którego 205 rocznica urodzin przypada 2 kwietnia. Wspólne ślubowanie poprzedziło kolejne punkty naszej zabawy. Ponieważ świętowaliśmy urodziny, nie mogło zabraknąć przygotowanych wspólnie słodkich
smakołyków. Ujawniły się kulinarne uzdolnienia dzieci, których efektem były Księżyce Andersena i kruche ciasteczka Królowej Śniegu. Mała rozgrzewka w kuchni była wstępem do dalszych atrakcji. Dzieci mogły wykazać się plastycznie, tworząc kartkę urodzinową dla jubilata oraz rodzinne miasteczko Andersena – z kartonów powstały kamienice , sklep zoologiczny, kino oraz centrum handlowe. Później było jeszcze wyklejanie bibułą Małej Syrenki i Brzydkiego Kaczątka oraz lepienie z masy solnej fantazyjnych baranków, a nawet koszyczków z pisankami. Chwilowe zmęczenie zostało skutecznie odparte poprzez zabawy ruchowe – zbijanie kręgli, przenoszenie balonów bez użycia rąk, czy skoki przez gumę.
Zabawom towarzyszyło czytanie baśni przez zaproszonych gości, których trudno było rozpoznać dzięki przebraniom. I tak Pani Danuta Przybylska-Mika przeczytała baśń pt.: „Księżniczka na ziarnku grochu”, a pani Krystyna Szromczyk – „Latający kufer”, do której to baśni dzieci musiały wymyślić zakończenie. Podczas tej nocy bibliotekę odwiedziła również sekretarz gminy pani Renata Łuniewska.
Wspólna kolacja poprzedziła słodkie przyjęcie urodzinowe, które rozpoczęło się o 22:00. Na stole pojawił się tort z obowiązkowymi świeczkami oraz wcześniej upieczone baśniowe ciasteczka. Po północy zasadziliśmy drzewko, co jest jednym ze stałych elementów akcji, a nieco wcześniej połączyliśmy się z czeskimi sąsiadami i za pośrednictwem Internetu zobaczyliśmy filmowe relacje z obchodów „Nocy z Andersenem” w ich bibliotekach i szkołach.
Łamańce językowe, kalambury i bajkowa loteria urozmaiciły program imprezy. I przyznać trzeba, że późna pora nie przeszkodziła dzieciom w wysiłku umysłowym. Przewidywane na godzinę 2:00 spanie przesunęło się w czasie, ze względu na niespożytą energię młodych uczestników akcji. Odgadywaniu kalamburów nie było końca. Po tak wyczerpującym wieczorze dzieci zasnęły, by już o 7:30 wstać i przygotować się do powrotu do domu.
Każdy uczestnik imprezy otrzymał pamiątkowy medal oraz pocztówkę z Andersenem – podarunek od czeskich organizatorów całego przedsięwzięcia.
Nie pozostaje nam nic innego, jak niecierpliwe wyczekiwanie na kolejną edycję „Nocy z Andersenem” w naszych bibliotekach.
Magda Maroszek

agw

T G+ F

1

1
1
1
1
1
1
1
1

Zobacz także

Noc z Andersenem w Grzawie
Noc z Andersenem w Grzawie
Noc z Andersenem
Noc z Andersenem
12 kierowców ukaranych za przejazd na czerwonym świetle
12 kierowców ukaranych za przejazd na czerwonym świetle
Bezpłatne przejazdy dla Honorowych Dawców Krwi
Bezpłatne przejazdy dla Honorowych Dawców Krwi
„Skrawek Nieba - Artyści Dzieciom”
„Skrawek Nieba - Artyści Dzieciom”

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18