fot. archiwum

Apelują, by jeszcze tej zimy można było palić węglem i mułem

Pszczyna07.06.2017, 11:20

25 maja Rada Miejska przyjęła uchwałę w sprawie wystąpienia do Sejmiku Województwa Ślaskiego o wprowadzenie zmiany w tzw. uchwale antysmogowej.

7 kwietnia Sejmik Województwa Śląskiego jednogłośnie przyjął uchwałę w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa śląskiego ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw (tzw. uchwała antysmogowa).

Wprowadza ona od 1 września 2017 r. na terenie całego województwa śląskiego zakaz stosowania węgla brunatnego, mułów i fotokoncentratów oraz biomasy stałej o wilgotności powyżej 20 proc.

Po zgłoszeniach mieszkańców gminy radni postanowili wystąpić do sejmiku z prośbą o zmianę terminu wejścia w życie tych przepisów, z 1 września 2017 r. na 1 kwietnia 2018 r.

"Wielu mieszkańców naszej gminy ma jeszcze zgromadzone zapasy paliw stałych od poprzedniego okresu grzewczego i apelują o możliwość ich wykorzystania do 31 marca 2018 r. ze względów ekonomicznych i logistycznych" - czytamy w uzasadnieniu do uchwały.

pako

T G+ F

Zobacz także

Stop Smog: 86 wniosków zakwalifikowanych
Stop Smog: 86 wniosków zakwalifikowanych
Przedstawiciele Alarmu Smogowego na spotkaniu w Urzędzie Miejskim
Przedstawiciele Alarmu Smogowego na spotkaniu w Urzędzie Miejskim
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty

Komentarze:

Burakiewicz 2017-06-09 godz. 11:15
SKANDAL !!! Smród i zanieczyszczenie powietrza ma nadal pozostać znakiem rozpoznawczym Pszczyny !!! Przecież, jeżeli w przyszłym roku inne miasta zakażą palić mułem i flotem, to Pszczyna bez dwóch zdań zajmie 1-sze miejsce w zanieczyszczeniu powietrza w Polsce a może i całej Europie. Taka rzecz pozostanie w świadomości ludzi na bardzo długo. Straty wizerunkowe z tego wynikające będą niepowetowane. Będzie się to za nami ciągnęło przez lata. Wszyscy to odczują w cenach nieruchomości, liczbie turystów oraz potencjalnych inwestorów. Staczamy się. Już i tak Pszczyna wielu kojarzy się z wiecznym smrodem przy drodze krajowej, to teraz jeszcze dołóżmy flotu do pieca i będzie pozamiatane. Przylgnie do nas opinia że jesteśmy najbardziej zasmrodzonym miastem w Europie, której bardzo trudno będziemy mogli się pozbyć !
DDD 2017-06-08 godz. 17:56
Zgadzam się ze wszystkimi, którzy apelują o rozwiązania systemowe.
Piter 2017-06-08 godz. 06:47
Smog!! G*wno prawda!!! Jak nie zrobia jakichś pentel na naszej 2 pasmowce gdzie z jednej strony Pszczyny sie jedzie 40 min aby dojechac na druga to SMOG zawsze bedzie bo jakies idioty ponastawialy 5 swiatel co 100 metrow... Czy to normalne???!!!! A dajcie spokoj ludziom w domkach bo od zawsze byl smog i bedzie... Tylko teraz nagle to takie woooowww sie stalo... Pierniczone ekologi! A po 2 nie wspierajmy naszego polskiego węgla ! Cieszmy sie gazem z Rosji!! Super !!! Czekajcie jak podskocza ceny bo merkel swoj gazociag juz po baltyku ciagnie, a polska zoatanie w czarnej du..e
Luk 2017-06-07 godz. 23:56
jak tak będzie to dopiero się będzie smog jak ludzie zaczną palić śmieciami zamiast je oddawać do remondisu. Niech tam na górze się dobrze zastanowią
Ao 2017-06-07 godz. 18:54
Zgadzam się że zdrowie jest najważniejsze ale każda radykalna zmiana potrzebuje czasu. Może by też ktoś z tych mądrych rządzących wpadł na wprowadzenie viatoola na DK1 to z pewnością byłoby tych smrodzacych ciężarówek mniej. Większość nie jedzie Wiślanką bo tam trzeba płacić viatool
... 2017-06-07 godz. 17:47
Treść została wysłana do moderatora, ponieważ jest niezgodna z regulaminem portalu.
DDD 2017-06-07 godz. 17:27
Do Ao: To może w ogóle po co nam jakieś zakazy? Niech każdy pali tym, na co go stać? Jak uznam ,że stać mnie na tylko na palenie śmieci, to czemu nie? I nie mieszkam w bloku, ale mieszkałem i ja i moje dzieci musiały przez lata wdychać smrody z osiedla domków i zapewniam, że nie tylko biedni wpuszczają do pieca wszystko co popadnie. Rozumiem troskę o obywateli, ale ktoś się troszczy o zdrowie? Czy konstytucja tego nie zapewnia?
Arek 2017-06-07 godz. 17:01
Brawo dla panów za realne podejście do tematu... po pierwsze zrobić ewidencję opału kto ile tego ma... po drugie wprowadzić zakaz sprzedaży paliw gorszej jakości...
Ao 2017-06-07 godz. 14:52
Do DDD niektórych po prostu nie stać żeby palić węglem najlepszej jakości lub gazem, a poza tym nie sztuka zakazać czegoś praktycznie z dnia na dzień z mizerną dotacją bo do tej ustawy muszą się przygotować nie tylko gospodarstwa domowe ale i kopalnie. Z resztą moim zdaniem najwięcej do powiedzenia w tej sprawie mają blokersi którzy ciepło w mieszkaniach mają nie ze słońca a z najgorszej jakości miału. Kolejna rzecz to obowiązująca w Polsce konstytucja i względem niej mieszkańcy naszego województwa będą pokrzywdzeni w stosunku do innych województw
DDD 2017-06-07 godz. 13:48
Proszę o listę radnych, którzy apeluję o możliwość trucia najgorszym syfem przez następnym sezon grzewczy ze względów "ekonomicznych" i logistycznych. I dlaeczego do kwietnia, a nie np. do końca grudnia (jeśli komuś zostały jeszcze jakieś zapasy). Taka uchwała w jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast Europy to głupota i skandal. Zresztą nie miałem nadziei na nic innego, patrząc na dotychczasowe dokonania rządzących w Pszczynie w dziedzinie ochrony środowiska.
kociol 2017-06-07 godz. 12:12
To czym w końcu można będzie palić? łatwo wprowadzić zakaz a co z rozwiązaniem problemu dla ludzi, których nie stać na instalacje gazowe? Jak zwykle brak jakiegokolwiek rozwiązania systemowego, niech się ludzie martwią.
treść:
autor:

SQL: 18