(fot. UM)

Apel burmistrza Pszczyny

Pszczyna03.12.2020, 09:23

Niechlubne pierwsze miejsce Pszczyny w najnowszym rankingu smogowym po raz kolejny uświadamia nam, jak wiele jest jeszcze do zrobienia. Walka o czyste powietrze jest naszym wspólnym zadaniem. Właśnie o tym przypomina burmistrz Dariusz Skrobol w apelu do mieszkańców gminy.

Szanowni Mieszkańcy,gmina Pszczyna podjęła szereg działań i inicjatyw związanych z działaniem na rzecz czystego powietrza, mimo tego kolejny ranking Polskiego Alarmu Smogowego nie pozostawia złudzeń - wciąż czeka nas wiele pracy. Na podstawie danych z 2019 roku jesteśmy niechlubnym liderem pod względem liczby dni ze smogiem. Problem ten traktujemy bardzo poważnie. Jest on wzywaniem dla nas jako pracowników urzędu i powinien być dla nas wszystkich - mieszkańców naszego miasta.

Priorytetem jest wymiana najstarszych kotłów, z których podczas spalania wydobywa się najwięcej trujących cząsteczek. Już od 2022 roku, co wynika z uchwały Sejmiku Województwa Śląskiego, w całym województwie, w tym oczywiście w Pszczynie, obowiązywać będzie zakaz użytkowania kotłów starszych niż 10-letnie. Tym samym rok 2021 będzie ostatnim na ich wymianę. W następnych latach zgodnie z zapisami uchwały sejmiku kolejne kotły powinny być wymieniane tak, aby w 2028 roku pozostały wyłącznie te, które emitują najmniej zanieczyszczeń. Ważne jest również to, iż Rząd planuje rezygnację z węgla do roku 2035.

Pszczyna jest jedną z nielicznych gmin w Polsce, która korzysta z prawie wszystkich instrumentów wspierania ochrony powietrza. By wspomóc ekologiczne inwestycje gmina bierze udział i zachęca do udziału w programach: PONE, Stop Smog, Czyste Powietrze, a także nowym, zaproponowanym przez ministra klimatu i środowiska - pana Michała Kurtykę programie  pilotażowym dla gmin szczególnie dotkniętych problemem smogu. Tylko w ramach pierwszego z wymienionych programów dofinansowanie do wymiany kotła otrzymało blisko 1000 gospodarstw, a kilkaset domów zostało ocieplonych. Warto dodać, że równocześnie wdrażany jest program „Słoneczna Gmina Pszczyna”, który pozwoli pozyskać środki na instalacje fotowoltaiczne.

O wszystkich programach związanych z dotacjami, a także terminach wymiany kotłów będziemy przypominać na stronie internetowej pszczyna.pl, za pośrednictwem lokalnych mediów, a także w formie informacji drukowanej. Proszę także Państwa o przekazywanie takich informacji bliskim, znajomym oraz osobom starszym.  

Unoszący się nad naszą gminą dym z kominów to główny czynnik wpływający na występowanie smogu, ale nie jedyny. Dość istotnym elementem jest również wzmożony ruch samochodowy w Pszczynie, głównie tranzytowy. Na ten ciężko nam wpłynąć, bo mimo początkowych obietnic, GDDKiA wstrzymała się z przebudową skrzyżowania na pszczyńskim odcinku DK-1. Sami jednak w tej dziedzinie możemy zrobić coś dla naszej gminy. Od 2018 roku w Pszczynie i sołectwach działa komunikacja gminna. Zachęcam do korzystania z autobusów. To bardziej ekologiczne i tańsze od samochodów rozwiązanie. W ten sposób również możemy włączyć się w walkę o czyste powietrze, a dodatkowo pomóc odkorkować nasze miasto.

Czyste powietrze w Pszczynie to cel, który przyświeca nam wszystkim. Nasza gmina była i jest pionierem w proekologicznych inicjatywach, które później wdrażały kolejne samorządy w Polsce. Dziś wszyscy, jako mieszkańcy, mamy przed sobą kolejne bardzo ważne zadanie - zostać liderem walki ze smogiem. Połączmy siły, by ten cel osiągnąć i być pokazywanym jako przykład i wzór. Powodzenie tego zadania zależy od nas wszystkich.

Burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol

(źródło: UM)

KK

T G+ F

Zobacz także

Apel Śląskiego Związku Gmin i Powiatów o pomoc w walce ze smogiem
Apel Śląskiego Związku Gmin i Powiatów o pomoc w walce ze smogiem
Przedstawiciele Alarmu Smogowego na spotkaniu w Urzędzie Miejskim
Przedstawiciele Alarmu Smogowego na spotkaniu w Urzędzie Miejskim
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

realista 2021-02-10 godz. 21:31
ustawa weszła w życie 1.09.2017, oczywiście..
realista 2021-02-10 godz. 21:30
Ktoś pana burmistrza wprowadził w błąd. W tym roku znikną piece '10 letnie' czyli nie te, które teraz mają 10 lat, ale te, które 10 lat miały w momencie wejścia w życie ustawy (1.09.2107). Pisała o tym pszczynska.pl, pless.pl, takie też informacje są na stronach Suszca i Gliwic.
NDS 2020-12-05 godz. 13:04
Z roku na rok jest coraz lepiej!
Optymista 2020-12-05 godz. 13:03
Dobrze mówi. TO nie burmistrz pali w piecach kopciuchów! Czas, abyśmy wszyscy dbali o naszą piękną Pszczynę, a nie tylko burmistrz czy radni. Pomagajmy sobie wzajemnie!
oburzony 2020-12-03 godz. 09:48
ple ple ple, w kółko to samo, radosne nicnierobienie tylko gadki szmatki i farmazony. Weź się człowieku do roboty a nie opowiadaj farmazony od lat te same.
treść:
autor:

SQL: 18