Aleksander Spyra uhonorowany za upowszechnianie kultury

24.10.2012, 09:47

Pszczyna, Region

Wczoraj zostały wręczone nagrody im. Karola Miarki. Wśród laureatów znalazł się Aleksander Leszek Spyra.


Nagrodami im. Karola Miarki honorowane są osoby upowszechniające kulturę i naukę, które w swojej działalności nawiązują do idei realizowanych przez Miarkę oraz wnoszą trwałe humanistyczne wartości do kultury narodowej.

W tegorocznej edycji uhonorowani zostali: dr hab. Bolesław Rakoczy - paulin, historyk sztuki, Henryk Buszko - architekt, Aleksander Spyra - artysta plastyk, muzyk. Laureaci wyróżnienia odbierali z rąk Marszałka Województwa Śląskiego Adama Matusiewicza i Józefa Sebesty, Marszałka Województwa Opolskiego.
Aleksander Spyra nazywany przez bliskich Leszkiem założył i prowadził regionalny zespół „Pszczyna, który oprócz pieśni i tańców prezentował oryginalne widowiska, m.in. „Kulig”, „Tryptyk z Miedźnej, „Pory roku na wsi pszczyńskiej”. Spyra pisał do nich scenariusze. Zespół koncertował w kraju i za granicą. Brał udział w wielu audycjach radiowych i programach telewizyjnych. Zdobył nagrody na przeglądach folklorystycznych w Płocku, Kazimierzu Dolnym, Bukowinie Tatrzańskiej. Z tej folklorystycznej działalności Aleksandra Spyry zrodził się pomysł stworzenia w Pszczynie skansenu. To dzięki przede wszystkim pracy społecznej członków zespołu regionalnego „Pszczyna, a także innych organizacji i zakładów pracy w 1975 roku otwarto skansen pod nazwą Zagroda Wsi Pszczyńskiej, który gromadzi zabytkowe obiekty - chałupy, stodoły, sprzęt rolniczy i rzemieślniczy, obrazy ludowe, wyroby kowalstwa tradycyjnego oraz instrumenty. Spyra w 1977 roku zainicjował Spotkania pod Brzymem, czyli spotkania z zespołami ludowymi ziemi pszczyńskiej, prezentującymi obrzędy i tradycje ludowe. W drugiej połowie lat 70. zorganizował wspólnie z Ignacym Płazakiem koncert poświęcony muzyce niemieckiego kompozytora okresu baroku Georga Philippa Telemanna, tym samym zapoczątkowując Wieczory u Telemanna. Dzięki staraniom Spyry oraz Towarzystwa Miłośników Ziemi Pszczyńskiej uratowano przed rozbiórką i odrestaurowano kamienicę z przełomu XVIII/XIX wieku tzw. moritzówkę w której obecnie mieści się Muzeum Prasy Śląskiej, którego został dyrektorem. Na swoim koncie ma liczne publikacje, zaprojektował wiele medali i tablic pamiątkowych. Za swoją działalność artystyczną, folklorystyczną, pracę animatora kultury i pasję społecznikowską otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in. Złoty Krzyż Zasługi, Nagrodę Ministerstwa Kultury i Sztuki im. Oskara Kolberga, odznakę Zasłużonego Działacza Kultury.

Nagrodę im. Karola Miarki po raz pierwszy przyznano w 1983 roku. Od tego czasu aż do 1998 roku jej fundatorami byli wojewodowie czterech województw: bielskiego, częstochowskiego, katowickiego i opolskiego. Od 1999 roku nagrodę przyznaje Marszałek Województwa Śląskiego, a od 2006 roku także Marszałek Województwa Opolskiego.

Wśród dotychczas nagrodzonych znaleźli się m. in. Tadeusz Kijonka, Stanisław Hadyna, ks. Stanisław Tkocz, Henryk Górecki, Krystyna Bochenek, prof. Jan Malicki, ks. abp Damian Zimoń i Wojciech Kilar. (źródło: slaskie.pl)

Zobacz zdjęcia z wręczenia nagród, fot. Maria Szylska UMWO

ram

T G+ F

Galeria

Zobacz także

Więcej kultury we wsiach. PCKul w programie Dom Kultury +
Więcej kultury we wsiach. PCKul w programie Dom Kultury +
Aleksander Spyra Honorowym Obywatelem Pszczyny?
Aleksander Spyra Honorowym Obywatelem Pszczyny?
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18