Aleksander Spyra Honorowym Obywatelem Pszczyny?

16.07.2008, 11:30

Pszczyna

Komisja Spraw Społecznych Rady Miejskiej chce, by Aleksander Spyra otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Pszczyny.


Aleksander Spyra to człowiek, który potrafi inspirować innych, konsekwentnie dążyć do osiągania celów, inicjator wielu przedsięwzięć kulturalnych, zakochany w Pszczynie. Jest osobą otwartą na potrzeby ludzi, a nade wszystko jego ogromna pasja to ratowanie ginącego dorobku kultury ludowej we wszystkich jej formach” - czytamy w uzasadnieniu do wniosku Komisji.Aleksander Spyra urodził się 20 listopada 1938 r. w Pszczynie. Edukację podstawową rozpoczął w szkole niemieckiej, kontynuował w polskiej, w Pszczynie. Maturę zdał w 1956 r. w Liceum Plastycznym w Bielsku-Białej, pobierając równocześnie lekcje muzyki w bielskim ognisku muzycznym. Lata 1956-62 to studia rozpoczęte na ASP w Krakowie, ukończone na Wydziale Grafiki po przeniesieniu wydziału krakowskiej ASP do Katowic. W latach 1960-64 uczęszczał do Państwowej Średniej Szkoły Muzycznej im. M. Karłowicza w Katowicach. Miał już w latach 50. własny zespół dixielandowy w Międzyspółdzielnianym Klubie, mieszczącym się w nieistniejącym już dziś Domu Ludowym przy ul. Piwowarskiej (dawniej ul. Nowy Targ). Po studiach podjął pracę kulturalno-oświatową, jako kierownik Klubu Spółdzielczego przy Spółdzielni Malarzy i Lakierników w Pszczynie (1962-1990).

W roku 1960 A. Spyra zakłada i prowadzi zespół regionalny „Pszczyna”. Od momentu rozpoczęcia swej działalności zespół odegrał ważną rolę w rozpowszechnianiu i popularyzacji folkloru ziemi pszczyńskiej. Zespół, oprócz pieśni tańców prezentował też widowiska. Odnosi on sukcesy w kraju i za granicą, zdobywa nagrody na przeglądać folklorystycznych. Uzyskał wiele nagród i wyróżnień, do najzacniejszych należy nagroda II stopnia Ministra Kultury i Sztuki, złota odznaka „Zasłużonemu dla województwa katowickigo”, Śląska Nagroda im. J. Ligonia, laureata Nagrody Wojewódzkiej. Zespół brał udział w wielu audycjach radiowych i kilkunastu programach telewizyjnych, a także wydał kasetę video pod nazwą „Tańce Zielonego Śląska” oraz płyty z nagraniami zespołu.

W działalności folklorystycznej zrodził się pomysł stworzenia w Pszczynie skansenu. W powiązaniu z Towarzystwem Miłośników Ziemi Pszczyńskiej (założonym w r. 1950), którego prezesem w 1973 r. został A. Spyra i dzięki pracy społecznej członków zespołu regionalnego przede wszystkim, a także innych organizacji i zakładów Pszczyny, wybudowano skansen pod nazwą „Zagroda wsi pszczyńskiej”. Otwarcie nastąpiło w 1975 r. W roku 1977 A Spyra zainicjował tzw „potkania pod Brzymem”, czyli spotkania z zespołami ludowymi ziemi pszczyńskiej. Był także autorem wielu publikacji związanych z tematyką pszczyńską: „Zagroda wsi pszczyńskiej – przewodnik”, Pszczyna 1988; „Śląskie meble ludowe – region pszczyński:, Pszczyna 1988; „Związane na jaskółczy ogon – drewniane kościółki na Ziemi Pszczyńskiej”, Pszczyna 1992; współtwórca „Madonny drewnianych kościółków na Ziemi Pszczyńskiej”, Pszczyna 200. Oprócz tego umieszczał szereg artykułów w czasopismach regionalnych i specjalistycznych.

W połowie lat 70. wspólnie z L. Plazakiem wykorzystali odkryte powiązania barokowego muzyka Telemanna z życiem dworskim zamku w Pszczynie za czasów Promnitzów i zapraszając do udziału Warszawską Operę Kameralną zorganizowali pierwszy koncert ku czci tego muzyka. Był to początek corocznych „Wieczorów u Telemanna”, które odbywają się do dziś. Początkowo odbywały się nie tylko w sali lustrzanej muzeum, ale także w tzw. „Izbie u Telemanna w salce instrumentów zabytkowych, w piwnicy w budynku przy ul. Ratuszowej („Pod okiem Opatrzności”, przeniesionej później do kamieniczki, tzw. „moritzówki” przy ul. Piastowskiej, uratowanej poprzez starania TMZP i odrestaurowanej. Według planu A. Spyry powstało tam w 1985 r. Muzeum Prasy Śląskiej. Zgromadzono w nim unikalne egzemplarze zabytków piśmiennictwa polskiego na Śląsku oraz stare maszyny drukarskie. W roku 1997 zainicjował z prof. Rottem doroczne „Dialogi Muzyki i Poezji”.

Aleksander Spyra jest również artystą plastykiem. Brał udział w działalności pszczyńskiego środowiska plastycznego, w restauracji pszczyńskiej starówki wystawiał prace w galerii „U Eliasza i Pistulki” oraz w wielu wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą. Jest autorem medali i tablic pamiatkowych. Oprócz swej działalności artystycznej, folklorystycznej, pracy animatora kultury, uczestniczył w życiu społecznym miasta poprzez pracę radnego rady miejskiej i powiatowej. Już w latach 70. zasiadał w Radzie Miejskiej z ramienia organizacji „PAX” i wywalczył powstanie kaplicy szpitalnej” - tak Komisja uzasadniała swój wniosek.

Wniosek Komisji Spraw Społecznych o nadaniu Aleksandrowi Spyrze tytułu Honorowego Obywatela Pszczyny poprało 17 z 23 radnych. Teraz burmistrz musi przygotować na sesję stosowaną uchwałę, a Rada większością głosów go przyjąć.

ram

T G+ F

Zobacz także

Aleksander Spyra uhonorowany za upowszechnianie kultury
Aleksander Spyra uhonorowany za upowszechnianie kultury
Arcybiskup honorowym obywatelem
Arcybiskup honorowym obywatelem
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18