(fot. UG Pawłowice)

Zakończyły się prace w kościele św. Katarzyny

Pielgrzymowice17.07.2020, 15:48

Zakończyły się prace konserwatorskie i restauratorskie przy polichromii ścian nawy głównej kościoła św. Katarzyny.

Przywrócone zostały ich pierwotne kolory, zrekonstruowano złocenia i srebrzenia. Koszt prac wyniósł 320 tys. zł, z czego dotacja z budżetu gminy wyniosła 50 tys. zł, a 150 tys. zł na ten cel przeznaczyła jako darowiznę Fundacja JSW. Pozostała suma została sfinansowana przez parafię.

Zadanie realizowała firm Bud-Mal 2 Kuś Antecki  Spółka Jawna z Łąki. Wczoraj, 16 lipca przeprowadzono oficjalny odbiór prac w obecności Marty Dąbrowskiej  reprezentującej Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z delegatury w Bielsku-Białej, wójta gminy Franciszka Dziendziela oraz Jana Gałaszki – konserwatora dzieł sztuki, który nadzorował renowację.

Przywracanie dawnego blasku  wnętrzu kościoła  rozpoczęło się w 2017 r. od renowacji ambony oraz prezbiterium z ołtarzem głównym, którą zakończono w 2018 r. W zeszłym roku wykonano prace związane z renowacją sufitu (stropu i fasety) nawy głównej. Obecnie wykonane prace nie kończą planów odnowy wnętrza kościoła. Parafia wystąpiła o pozwolenia na kontynuację prac konserwatorskich w bocznej kaplicy Matki Boskiej Różańcowej wraz z ołtarzem. Rozpoczęcie  renowacji planuje się na przyszły rok, oczywiście po uzyskaniu odpowiednich pozwoleń.

Dotychczasowe wieloetapowe prace prowadzone przez cały czas pod nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zbytków kosztowały ponad 1 mln zł. Wspólnymi staraniami proboszcza Henryka Krawczyka i parafian udało się przywrócić pierwotny blask świątyni, która jest jednym z najważniejszych zabytków w gminie.

Kościół parafialny w Pielgrzymowicach został wpisany w 1965 r. do rejestru zabytków w Katowicach. Znajduje się on na Pętli Pszczyńskiego Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego obejmującej zabytkowe obiekty o dużym znaczeniu historyczno-kulturalnym.

(źródło: UG Pawłowice)

KK

T G+ F

Zobacz także

Figury aniołów w ćwiklickim kościele zostały odnowione
Figury aniołów w ćwiklickim kościele zostały odnowione
Renowacja stajni książęcych
Renowacja stajni książęcych
Limity pasażerów w transporcie publicznym
Limity pasażerów w transporcie publicznym
Akcja ” Podziel się krwią w wakacje”
Akcja ” Podziel się krwią w wakacje”
Kolejni ozdrowieńcy w powiecie
Kolejni ozdrowieńcy w powiecie
Wstrzymano przyjęcia do hospitalizacji w pszczyńskim szpitalu
Wstrzymano przyjęcia do hospitalizacji w pszczyńskim szpitalu

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18