90. rocznica uczczona szczególnie

13.11.2008, 13:12

Powiat

Mieszkańcy całego powiatu uczcili w ubiegły wtorek 90. rocznicę odzyskania niepodległości.


Zaczęło się mszą św. w intencji ojczyzny, w kościele Wszystkich Świętych w Pszczynie. Po nabożeństwie, władze samorządowe, poczty sztandarowe, kombatanci, kompania honorowa wojska polskiego, przy dźwiękach orkiestry KWK „Krupiński” Suszec przemaszerowali pod ratusz. Tutaj, pod pamiątkową tablicą, złożone zostały biało-czerwone wiązanki kwiatów. „Stańcie do Apelu! Chwała bohaterom” popłynęły po starówce słowa Apelu Poległych, odczytane przez kpt. Andrzeja Siwiorka, upamiętniające walczących o wolność i tych, którzy dziś stoją na jej straży. Żołnierze z oddziału żandarmerii wojskowej z Gliwic oddali honorową salwę, a tuż po niej powietrze przeszył wystrzał z broni czarnoprochowej Kurkowego Bractwa Strzeleckiego.

Uroczyste obchody miały swój dalszy ciąg w Pszczyńskim Centrum Kultury, gdzie uczniowie Liceum im. Chrobrego w Pszczynie wystawili sztukę „Więzień Magdeburga”. Spektakl był już przed laty grany, ale po raz pierwszy wypadł dokładnie 11 listopada. Obawy, że publiczność nie dopisze, okazały się niepotrzebne. Widownia wypełniona była do ostatniego miejsca, a każdy kolejny akt nagradzany gromkimi brawami. Młodzi aktorzy, którzy przygotowywali się pod kierunkiem Stanisława Janosza, wystąpili w strojach wypożyczonych z Teatru Wyspiańskiego w Katowicach.

A na zakończenie była pyszna strazacka grochówka, której OSP Pszczyna przygotowała ponad 300 litrów!

Miedźna

Gmina uczciła Święto Niepodległości kilka dni wcześniej, bo 7 listopada. Ale nie zabrakło refleksji nad długą drogą dochodzenia Polaków do wolności.


„Nasza Niepodległa. Ta, co nie zginęła…” to motto, które przyświecało gminnym obchodom 90. rocznicy odzyskania niepodległości. Najpierw była, tradycyjnie już, msza św. w intencji Ojczyzny, zaś na pozostałą część obchodów zaproszono wszystkich do sali sesyjnej.

Referat okolicznościowy „11 listopada 1918 z perspektywy 90 lat. Wspomnienia wydarzeń z okresu 1914–1918” wygłosił Tomasz Baranowski, przedstawiając zmagania Polaków w drodze do niepodległości Polski, ukazanej jako matki. O część artystyczną zadbali tym razem uczniowie i absolwenci Zespołu Szkół w Woli. Pieśni legionowe w wykonaniu zespołu wokalno – instrumentalnego skłoniły nawet co niektórych do śpiewania. Brak znajomości słów nie stanowił żadnego problemu, o co zadbali uczniowie i nauczyciele, przygotowując foldery nie tylko z tekstami pieśni, ale i krótką ich historią.

Zobacz zdjęcia z powiatowych obchodów

agw

T G+ F

1

1
1
1
1
1
1
1
1
1
1

Zobacz także

Przygotowują się do obchodów ważnych rocznic
Przygotowują się do obchodów ważnych rocznic
Pomoc stypendialna dla uczniów szczególnie uzdolnionych
Pomoc stypendialna dla uczniów szczególnie uzdolnionych
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18