9 mln na modernizację wałów

04.04.2012, 09:56

Goczałkowice-Zdrój

Podpisano umowę na rozbudowę istniejącego i budowę nowego wału przeciwpowodziowego na odcinku rzeki Wisły między miejscowością Zabrzeg a Goczałkowicami Zdrój. Koszt modernizacji wyniesie ponad 9 mln zł brutto. Przebudowa zostanie zakończona do końca lipca 2014 r. Inwestorem jest Śląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych, wykonawcą firma Skanska.


Przebudowywany odcinek obwałowań położony jest na terenie miejscowości Zabrzeg, Czechowice – Dziedzice oraz w niewielkim zakresie w miejscowości Goczałkowice – Zdrój. Wały wykonane zostały w okresie międzywojennym i powojennym. Znajdują się one w różnym stanie technicznym i nie stanowią ciągłości na przebudowywanym odcinku. Powodem modernizacji i budowy wału jest powódź jaka miała miejsce w roku 2010, kiedy to Zbiornik Goczałkowicki został przepełniony, a woda zalała niektóre dzielnice i miejscowości znajdujące się w bliskiej odległości od rzeki. Najbardziej narażone na zalanie wskutek rozmycia i przerwania wałów Wisły były rejony miejscowości Zabrzeg i Ochodzy.

Zakres prac
Celem przebudowy jest podwyższenie prawego wału na długości 2444 m oraz budowa nowego wału o długości ponad 1482 m. Całkowita długość obwałowań objętych przebudową to prawie 4 tys. m. Wysokość podwyższenia waha się od 0,6 m do 1,2 m. W zawiązku z modernizacją , zachodzi również potrzeba przebudowy przejazdów wałowych, zjazdów, przebudowa i budowa nowych przepustów wałowych. Na odcinkach, gdzie występują rowy wzdłuż wału, zostaną one udrożnione. Całkowita długość udrażnianych rowów wyniesie 751 m natomiast na odcinku 240 m konieczne będzie wybudowanie nowych rowów. Trasa wału nie zmieni się w stosunku do istniejącego przebiegu.

Powyższe prace stanowią kontynuację rozpoczętych prac związanych z zabezpieczeniem przeciwpowodziowym terenów poniżej zapory Goczałkowice.
- Modernizacja wałów nie tylko poprawi bezpieczeństwo przeciwpowodziowe na danym odcinku – mówi Marek Kucwaj, Menadżer Projektów, Skanska – prace posłużą także ożywieniu i uatrakcyjnieniu pod względem turystycznym wymienionych nabrzeży.

agw

T G+ F

Zobacz także

6 km za 150 mln zł
6 km za 150 mln zł
Ulica za 4,5 mln
Ulica za 4,5 mln
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18