„Suplement do martyrologium…”

11.02.2011, 10:23

W ubiegłym roku ukazał się suplement, autorstwa Jerzego Klistały, stanowiący uzupełnienie do czterech jego poprzednich książek:

- Martyrologium mieszkańców Ziemi Rybnickiej, Wodzisławia Śląskiego, Żor, Raciborza w latach 1939-1945 – słownik biograficzny (2006),

- Martyrologium mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej, Andrychowskiej, Wadowickiej, Zatora, Jaworzna, Chorzowa, Trzebini, Kęt, Kalwarii Zebrzydowskiej w latach 1939-1945 – słownik biograficzny (2008),

- Martyrologium mieszkańców Bielska, Białej, Bystrej, Czechowic, Dziedzic, Jasienicy, Jaworza, Komorowic, Kóz, Mikuszowic, Porąbki, Szczyrku, Wilamowic, Wilkowic, Zabrzega w latach 1939-1945 – słownik biograficzny (2008),

- Martyrologium mieszkańców Żywca, Jeleśni, Koszarawy, Lipowej, Łękawicy, Łodygowic, Milówki, Rajczy, Suchej, Węgierskiej Górki w latach 1939-1945 (2009).

„Autorowi niniejszych książek – napisał sam o sobie Jerzy Klistała – opatrzność oszczędziła tragicznych, obozowych przeżyć, podczas gdy setki tysięcy więźniów obozów koncentracyjnych zetknęło się bezpośrednio z okrucieństwem hitlerowskiego sadyzmu (…). Myślą przewodnią w tym co robię jest stałe aktualne memento mojego wspaniałego nauczyciela Innocentego Libury:

Gdy ostatni już z nich odchodzą od nas, niech te kartki przekażą nowym pokoleniom pamięć o nich i o wartościach duchowych, które wypracowali równie cennych jak materialne skarby tej ziemi”.


Jerzy Klistała (ur. 1935 r.) – obecnie mieszka w Bielsku-Białej. W czasie okupacji niemieckiej osobiście doświadczył skutków terroru hitlerowskiego. Jego ojciec za działalność konspiracyjną w ZWZ/AK został rozstrzelany w KL Auschwitz pod Ścianą Straceń w 1943 r.

Młody Jurek jako dwunastoletni uczeń po raz pierwszy zwiedził były obóz Auschwitz-Birkenau z wycieczką szkolną. Było to dwa lata po wojnie. Nie przypuszczał wówczas, że miejsca masowych zbrodni hitlerowskich wpłyną na jego późniejsze życie w tak wyjątkowy sposób. Świeże jeszcze ślady po byłym obozie, podziałały wówczas na jego dziecinną świadomość bardzo mocno – przyjechał bowiem do miejsca, w którym zginął jego ojciec, mający zaledwie trzydzieści dwa lata. W życiu dorosłym Jerzy Klistała, już po przejściu na emeryturę, zajął się biografistyką więźniów obozów koncentracyjnych, nie pozwalając, aby pozostali oni bezimienni.

Niniejszy suplement, stanowiący uzupełnienie czterech wcześniejszych słowników biograficznych, przedstawia w krótkich notach biograficznych losy około 700 Polaków i Żydów, więźniów niemieckich obozów i więzień oraz obozów jenieckich z terenów bliskich miejsca zamieszkania Autora. Wśród nich są także Polacy, którzy zginęli na „nieludzkiej ziemi”, rozstrzelani przez NKWD m.in. w Katyniu i Miednoje.

Polacy i Żydzi z terenów nie tak odległych od KL Auschwitz, którzy zginęli i ich biogramy są utrwalone w czterech martyrologiach Jerzego Klistały i obecnym suplemencie do nich, poza nielicznymi wyjątkami, nie mają mogił. W Oświęcimiu ich prochy rozrzucano m.in. na terenach przyległych do KL Auschwitz i wsypywano do rzeki Soły, a przyobozowa ziemia i rzeka stały się miejscem Ich wiecznego spoczynku.

Ten cenny suplement, który ukazał się przy współpracy z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu i dzięki finansowemu wsparciu Fundacji Pamięci Ofiar Obozu Zagłady Auschwitz-Birkenau i Chrześcijańskiego Stowarzyszeniu Rodzin Oświęcimskich w Oświęcimiu nie pozwala o Nich zapomnieć.

Jerzy Klistała aktualnie przygotowuje jeszcze dwa martyrologia:

- Martyrologium mieszkańców Cieszyna, Brennej, Chybia, Dębowca,
Drogomyśla, Goleszowa, Górek, Hażlach,Istebnej, Kończyc, Skoczowa,
Strumienia, Ustronia, Wisły, Zebrzydowic w latach 1939-1945 – ten słownik
biograficzny za miesiąc ukaże się już drukiem,

- Martyrologium Ziemi Zaolziańskiej w latach 1939-1945.

Ponadto Jerzy Klistała zamierza w przyszłości opracować „Martyrologium Ziemi Pszczyńskiej”.

Adam Cyra




akm

T G+ F

Zobacz także

„10 lat minęło jak jeden dzień…- jubileusz  III Liceum Ogólnokształcącego w Pszczynie”
„10 lat minęło jak jeden dzień…- jubileusz III Liceum Ogólnokształcącego w Pszczynie”
„Jat kat toket spokta tokta…”
„Jat kat toket spokta tokta…”
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18