50 lat PASW

25.03.2007, 11:30

Pszczyna

Pszczyńska Akademia Sztuk Walki świętuje półwiecze.


50 lat temu Józef Brudny i jego brat Jan, jako kilkunastoletni chłopcy chcieli przeciwstawić się przemocy. Twierdzili, że nawet słabszy może się obronić, trzeba tylko odpowiedniego sposobu. Poznawali jiu-jitsu, później pod okiem japońskiego mistrza zaznajamiali się z tajnikami judo, następnie kung-fu. Zaczęli tworzyć nowy system walki.Powstała Pszczyńska Szkoła Walki, która ma własne oryginalne rozwiązania, wyszkoliła już tysiące uczniów, posiada wykwalifikowanych instruktorów, którzy pod okiem swojego mistrza Józefa Brudnego 10 DAN, uczą kolejne pokolenia technik samoobrony. Dzisiaj PASW ma swoje siedziby w wielu miastach w kraju, a także poza jego granicami.

- PASW gromadzi ludzi z różnych środowisk, którzy mają jeden wspólny cel - doskonalenie technik samoobrony w sztuce, jaką jest walka. Jednak nie z drugim człowiekiem, ale z samym sobą - stresem, kompleksem, strachem przed niebezpieczeństwem - mówi dyrektor techniczny Akademii, Jacek Warchał.

- Sztuka walki ogołocona z postawy moralnej staje się niebezpiecznym narzędziem. My jesteśmy ludźmi w drodze, głęboko wierzymy w Boga. Mieliśmy przypadki, że jeżeli ktoś tracił wiarę, sztuka walki stawała się złem – dodaje Robert Trybulski, instruktor PASW.

Na wczorajszej uroczystości w Pszczyńskim Centrum Kultury zgromadzili się instruktorzy, asystenci, uczniowie, przyjaciele Akademii. Nie mogło zabraknąć też tych, dzięki którym Akademia powstała.

Mistrz Akademii Józef Brudny został uhonorowany Srebrnym Krzyżem Zasługi, nadanym przez prezydenta RP. Ośmiu instruktorów otrzymało Brązowe Krzyże. Odznaczenia wręczył wicewojewoda śląski, Wiesław Maśka. Kilkunastu instruktorów otrzymało także nominacje na stopnie mistrzowskie. Gratulacje z okazji jubileuszu przekazał zastępca burmistrza Dariusz Skrobol. Na ręce mistrza wręczył wyróżnienie stworzone specjalnie z okazji jubileuszu – cegiełkę za wkład w rozwój sportu i kultury na ziemi pszczyńskiej. – Stoję dzisiaj przed wami nie tylko jako burmistrz, ale też wychowanek Akademii, z czego jestem dumny. Lata spędzone z wami na sali dały mi wewnętrzny spokój i za to serdecznie dziękuję – mówił Dariusz Skrobol.

To co wyróżnia PASW to głęboka wiedza, sprawność fizyczna i praktyczne umiejętności połączone z europejskim systemem myślenia oraz tradycją rodzinną, regionalną oraz chrześcijańską. Wszyscy też zgodnie podkreślali, że gdyby nie mistrz, dzisiaj nie byliby tym, kim są. Józef Brudny także i po 50 latach koordynuje wszystkie zajęcia. Prowadzi zajęcia z instruktorami, gdzie przekazuje swoją wiedzę. – To on ustala program. Jest schorowanym człowiekiem, ale ma ręce i nogi w nas, instruktorach - mówi Jacek Warchał. - 50 lat to klamra, która spina rozdziały pisane przez wielu ludzi w pięknej księdze historii Akademii. Ona nie ma zakończenia - jest jeszcze wiele pustych stron, które dopiero zostaną zapisane - padło zapewnienie.

Odznaczenia otrzymali: Srebrny Krzyż Zasługi - Józef Brudny, Brązowy Krzyż Zasługi - Ryszard Bochm, Adam Cegłowski, Roman Kruła, Aureliusz Pisarek, Adam Postulka, Ewald Przewoźnik, Zbigniew Syc, Jacek Warchał.

Nominacje na stopnie mistrzowskie: 9 DAN - Roman Kruła, Zbigniew Syc, Jacek Warchał; 6 DAN - Robert Trybulski; 5 DAN - Krzysztof Krętosz, Marek Koczy, Krystian Przybyła, Andrej Karafa, Marek Talarek; 4 DAN - Mariusz Fabijański, Mariusz Bardowa, Libor Kaplan; 3 DAN - Paweł Oleszczuk, Piotr Dźwigała; 2 DAN - Adam Copija; 1 DAN - Janusz Mandla; 2 KYU - Jarosław Rakoczy.

Piotr Łapa

T G+ F

1

1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1

Zobacz także

Bezpłatne treningi samoobrony
Bezpłatne treningi samoobrony
Od 60 lat promują sztuki walki
Od 60 lat promują sztuki walki
Wybrano projekt graficzny logo Goczałkowic
Wybrano projekt graficzny logo Goczałkowic
W weekend pszczyński Rynek po raz kolejny zamieni się w Świąteczny Jarmark!
W weekend pszczyński Rynek po raz kolejny zamieni się w Świąteczny Jarmark!

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18