(fot. powiat)

35 mln zł na kontach przedsiębiorców z powiatu

Powiat18.08.2020, 08:12

Powiatowy Urząd Pracy w Pszczynie przelał już ponad 35 mln zł firmom w powiecie pszczyńskim, które w związku z COVID-19 znalazły się w trudnej sytuacji.

Powiatowy Urząd Pracy w Pszczynie od początku kwietnia realizuje zadania związane z pomocą dla przedsiębiorców w ramach tarczy antykryzysowej.

- W sierpniu wystąpiliśmy do ministerstwa o dodatkowy milion zł na wsparcie naszych przedsiębiorców i otrzymaliśmy te środki. Łącznie dla firm w powiecie pszczyńskim w związku z COVID-19 pozyskaliśmy 42,5 mln zł - mówi Bernadeta Sojka-Jany, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Pszczynie.

Przedsiębiorcy z powiatu pszczyńskiego złożyli w pszczyńskim PUP ponad 6,5 tys. wniosków o różne formy wsparcia w ramach tarczy, w tym 5192 o pożyczkę dla mikroprzedsiębiorców, 706 o dofinansowanie do części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz 666 o dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Wpłynęło także dziewięć wniosków o wsparcie dla organizacji pozarządowych. Do tej pory Powiatowy Urząd Pracy w Pszczynie przelał na konta przedsiębiorców z powiatu pszczyńskiego 35 073 079 zł mln zł. To środki z Funduszu Pracy, ale także unijne - z Europejskiego Funduszu Społecznego.

- Wsparcie płynie z Powiatowego Urzędu Pracy w Pszczynie do wielu przedsiębiorców w powiecie pszczyńskim, ponieważ skierowane jest do miko, małych i średnich przedsiębiorstw, a tych jest na naszym terenie aż 12 tysięcy - mówi Barbara Bandoła. Nabory wniosków o wsparcie przedsiębiorców w ramach tarczy antykryzysowej, którzy ze względu na pandemię utracili część dochodów, prowadzone są do odwołania.

Szacunkowa stopa bezrobocia w powiecie pszczyńskim za lipiec wynosi 3,6% (w województwie 4,6%, w kraju - 6,1%). W czerwcu w PUP zarejestrowały się 183 osoby bezrobotne, w lipcu - 134 osoby, do połowy sierpnia - 76 osób.

Równolegle PUP realizuje aktywne formy wsparcia osób bezrobotnych i pracodawców, m.in. prace interwencyjne, dotacje i doposaża stanowisk pracy. W ostatnim czasie pszczyński PUP pozyskał dodatkowo ok. 500 tys. zł z rezerwy ministerstwa na realizację programów, których diagnoza wynika z bieżących potrzeb lokalnego rynku pracy. Pieniądze zostaną przeznaczone na dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz prace interwencyjne.

(źródło: powiat)

KK

T G+ F

Zobacz także

26,5 mln zł na ratowanie miejsc pracy w powiecie
26,5 mln zł na ratowanie miejsc pracy w powiecie
1,6 mln zł wypłacono pszczyńskim przedsiębiorcom
1,6 mln zł wypłacono pszczyńskim przedsiębiorcom
Jedź za darmo autobusem! Europejski Dzień bez Samochodu
Jedź za darmo autobusem! Europejski Dzień bez Samochodu
Powiat edukuje rodziców i nauczycieli z zagrożeń w sieci
Powiat edukuje rodziców i nauczycieli z zagrożeń w sieci
Noc Bibliotek w pszczyńskiej bibliotece
Noc Bibliotek w pszczyńskiej bibliotece

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18