(fot. powiat)

175 skontrolowanych placówek handlowych

Powiat22.06.2020, 12:11

Na wniosek Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Powiatu Pszczyńskiego Komenda Powiatowa Policji oraz Straż Miejska w Pszczynie kontrolują placówki handlowe pod kątem przestrzegania zasad bezpieczeństwa.

Na terenie powiatu pszczyńskiego wciąż utrzymuje się duży dobowy przyrost liczby stwierdzonych zakażeń koronawirusem. Jednocześnie można zaobserwować rozluźnienie w stosowaniu się do zasad bezpieczeństwa. W ubiegłym tygodniu na wniosek Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Powiatu Pszczyńskiego Komenda Powiatowa Policji w Pszczynie oraz Straż Miejska rozpoczęły kontrole w placówkach handlowych.

W czwartek, 18 czerwca podczas kolejnego posiedzenia Komisji, podsumowano pierwszy tydzień działań. - Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tychach, dr Grzegorz Gołdynia informuje, że powiat pszczyński ze względu na skalę osób objętych kwarantanną i ilość osób, u których potwierdzono koronawirusa, jest szczególnie zagrożony epidemicznie. Dlatego powinniśmy dla własnego bezpieczeństwa przestrzegać zasady i zasłaniać usta i nos w przestrzeniach zamkniętych - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyński.

Jak przekazał komendant powiatowy policji w Pszczynie, insp. Piotr Sidzina, w ciągu tygodnia funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Pszczynie skontrolowali 126 placówek handlowych na terenie powiatu pszczyńskiego. Kontrolowano, czy sklepy zapewniają klientom dostęp do płynów dezynfekujących oraz czy personel oraz klienci stosują się do obowiązku zasłaniania ust i nosa. - Wobec trzech osób zastosowaliśmy pouczenie, natomiast wobec kolejnych trzech osób zostały wszczęte postępowania wyjaśniające - informuje komendant. Policję na terenie gminy Pszczyna wspiera Straż Miejska, która przeprowadziła 49 kontroli i pouczyła 12 osób. Do tej pory na terenie powiatu pszczyńskiego skontrolowanych zostało 175 placówek handlowych.

Komisja BezpieczeństwaW posiedzeniu Komisji wzięli udział przedstawiciele Zarządu Powiatu Pszczyńskiego, sekretarz powiatu, komendanci - policji i straży pożarnej oraz przedstawiciele Rady Powiatu Pszczyńskiego.

Od początku pandemii wobec osób, które nie stosowały się do obowiązku noszenia maseczek, policja zastosowała 40 postępowań mandatowych, pouczyła 54 osoby, skierowała również wnioski do sanepidu o zastosowanie postępowania administracyjnego wobec 22 osób. Obecnie na różnym etapie prowadzenia znajduje się 69 postępowań wyjaśniających.

Jak podkreśla komendant Sidzina, policjanci w dalszym ciągu będą kontrolować zachowanie personelu i klientów w sklepach. - W ciągu ostatniego tygodnia nastawiliśmy się na przypominanie, jakie są obowiązki i czym grozi ich nieprzestrzeganie. Teraz będziemy wyciągać konsekwencje wobec osób, które nie stosują się do przepisów - podkreśla komendant.

Przypominamy obowiązujące zasady:
ZASŁANIANIE UST I NOSA W PRZESTRZENI ZAMKNIĘTEJ

Maseczkę trzeba wciąż obowiązkowo nosić m.in.:
• w autobusie, tramwaju i pociągu,
• w samochodzie osobowym, jeśli jedziesz z kimś, z kim nie mieszkasz na co dzień,
• w sklepie, banku, na targu i na poczcie,
• w kinie i teatrze,
• u lekarza, w przychodni, w szpitalu, salonie masażu i tatuażu,
• w kościele, w szkole, na uczelni
• w urzędzie (jeśli idziesz załatwić jakąś sprawę do urzędu) i innych budynkach użyteczności publicznej.
Wyjątki. Gdzie nie trzeba zakrywać ust i nosa?
• W restauracji lub barze - gdy zajmiesz miejsce przy stole i jesz lub pijesz.
• W pracy - jeśli nie masz styczności z osobami z zewnątrz (np. podczas obsługi klientów i interesantów).

(źródło: powiat)

KK

T G+ F

Zobacz także

Sytuacja epidemiologiczna: 5 - 11 grudnia
Sytuacja epidemiologiczna: 5 - 11 grudnia
Sytuacja epidemiologiczna: 28 listopada - 4 grudnia
Sytuacja epidemiologiczna: 28 listopada - 4 grudnia
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

i co? 2020-06-22 godz. 17:14
Do Czech nie można wjeżdżać bez badań na koronawirusa. Kara 170.000,-zł Do polskiego sklepu wchodzą nawet bez maseczki.
treść:
autor:

SQL: 18