170 nauczycieli na konferencji nt. neurodydaktyki w Woli

02.10.2014, 09:59

Wola

Praktyczne oblicza neurodydaktyki.
Dlaczego wiedza o ludzkim mózgu ma znaczenie w szkole? To temat konferencji która odbyła się w Woli. Wzięli w niej udział nauczyciele z kilku powiatów.


Dr Marek Kaczmarzyk, kierownik Pracowania Dydaktyki Biologii Uniwersytetu Śląskiego, był wykładowcą podczas konferencji dla nauczycieli zorganizowanej 30 września 2014 r. w Woli przez Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. prof. Józefa Tischnera, Szkołę Podstawową nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II oraz Centrum Przedsiębiorczości Spółka z o.o. w Woli.

Z zaproszenia skorzystało 170 nauczycieli oraz dyrektorów szkół i przedszkoli z rozległego terenu. Reprezentowane były powiaty: pszczyński, bieruńsko – lędziński, rybnicki, oświęcimski, bielski, chrzanowski.

Dr Kaczmarzyk pokazywał praktyczne oblicza neurodydaktyki i wyjaśniał, dlaczego wiedza o ludzkim mózgu ma znaczenie w szkole.

Porównanie wymiany pokoleniowej do gry, w której ludzie dorośli chcą, by młodzi akcentowali bezgranicznie obce sobie zasady dość mocno poruszyło słuchaczy. Podobnie pytanie: Dlaczego oczekujemy, że kolejne pokolenie zagra z nami według starych reguł? było dość mocno komentowane w kuluarach w czasie przerwy w wykładzie.

W zasadzie wszystkie poruszone wątki fascynowały słuchaczy: różnorodność, naturalna potrzeba szukania nowych rozwiązań, choć istnieją stare, sprawdzone; zmiany w mózgu polegające na tworzeniu się połączeń neuronalnych i zanikaniu nadmiaru neuronów; proces dojrzewania mózgu – rola emulatorów ruchu; wpływ na nasze wybory i nastroje wynikający z gospodarką dopaminą w organizmie ale też z funkcjonowania neuronów lustrzanych, których istnienie odkrył i opisał włoski uczony Giacomo Rizzolatti, wynikająca stąd odpowiedzialność za wywierany na młodych ludzi wpływ – wszystko dało dużo do myślenia ludziom na co dzień pracującym z dziećmi i młodzieżą.

Uczestnicy konferencji docenili spotkanie z naukowcem gromkimi brawami, co mogłoby oznaczać, że konferencja odniosła zamierzony skutek – mocno poruczyła nauczycieli i - mam nadzieję - stała się powodem do refleksji.

Dr Marek Kaczmarzyk jest autorem interesującej książki Zielony mem” w formacie pdf do ściągania bez ograniczeń: kliknij TUTAJ
Zachęcam do lektury.

Barbara Bandoła

T G+ F

Galeria

Zobacz także

Impreza w Woli zakończona bójką
Impreza w Woli zakończona bójką
Kończy się budowa komisariatu w Woli
Kończy się budowa komisariatu w Woli
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18