100-lecie SP nr 2 w Pszczynie

30.03.2012, 10:28

Pszczyna

30 marca 2012 r. w Szkole Podstawowej nr 2 odbędą się uroczyste obchody stulecia szkoły. Program rozpoczyna Msza święta w Kaplicy Błogosławionego Jana Pawła II o godz. 8.30. Następnie odbędą się zajęcia z wychowawcami, w czasie których dzieci będą mogły sprawdzić stan swojej wiedzy na temat „Szkoły na Strzelnicy”.


W dalszej części odbędzie się akademia „Powrót do przeszłości”, w której wezmą udział zaproszeni goście. Ostatnim punktem programu będzie posadzenie dębu na terenie przyległym do szkoły oraz salwa honorowa w wykonaniu Kurkowego Bractwa Strzeleckiego z Pszczyny.

Od godz. 15.00-19.00 szkoła będzie udostępniona do zwiedzania, do czego serdecznie zachęcamy absolwentów i przyjaciół szkoły. Uczniowie wraz z nauczycielami, przygotowali wiele ciekawych pamiątek związanych z Dwójką. Ponadto o godz. 16.00 zapraszamy na akademię. Niewątpliwą jej atrakcją będzie występ reaktywowanej przez absolwentów orkiestry szkolnej.

A jak to było 100 lat temu?
Ponieważ oddany w 1897 r. budynek Szkoły Powszechnej I z ledwością mieścił dzieci mieszkające w mieście, 2 sierpnia 1910 r. władza nadzorcza szkół zezwoliła na budowę nowego budynku czteroklasowej katolickiej szkoły pomiędzy Polnymi Domami, a kolonią Strzelnica. Szkoła ta, jak podaje Ludwik Musioł w monografii Pszczyny, miała być przeznaczona „dla dzieci z terenu miejskiego na przedmieściu północnym, zwłaszcza dla dzieci chałupników miejskich spod Piasku i Jankowic”. Już 30 marca 1912 roku odbyła się uroczystość poświęcenia Katolickiej Szkoły nr 2 .

O okolicznościach powstania szkoły, losach placówki w okresie wojny, latach powojennych, o nauczycielach i uczniach, o trudnościach i sukcesach Dwójki, można będzie się dowiedzieć więcej z monografii szkoły, wydanej z okazji stulecia istnienia szkoły na Strzelnicy.

Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i uczniowie SP 2 w Pszczynie

ram

T G+ F

Zobacz także

100-lecie kościoła
100-lecie kościoła
100-lecie Lutni
100-lecie Lutni
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18