100-lecie SP nr 2 w Pszczynie

30.03.2012, 10:28

Pszczyna

30 marca 2012 r. w Szkole Podstawowej nr 2 odbędą się uroczyste obchody stulecia szkoły. Program rozpoczyna Msza święta w Kaplicy Błogosławionego Jana Pawła II o godz. 8.30. Następnie odbędą się zajęcia z wychowawcami, w czasie których dzieci będą mogły sprawdzić stan swojej wiedzy na temat „Szkoły na Strzelnicy”.


W dalszej części odbędzie się akademia „Powrót do przeszłości”, w której wezmą udział zaproszeni goście. Ostatnim punktem programu będzie posadzenie dębu na terenie przyległym do szkoły oraz salwa honorowa w wykonaniu Kurkowego Bractwa Strzeleckiego z Pszczyny.

Od godz. 15.00-19.00 szkoła będzie udostępniona do zwiedzania, do czego serdecznie zachęcamy absolwentów i przyjaciół szkoły. Uczniowie wraz z nauczycielami, przygotowali wiele ciekawych pamiątek związanych z Dwójką. Ponadto o godz. 16.00 zapraszamy na akademię. Niewątpliwą jej atrakcją będzie występ reaktywowanej przez absolwentów orkiestry szkolnej.

A jak to było 100 lat temu?
Ponieważ oddany w 1897 r. budynek Szkoły Powszechnej I z ledwością mieścił dzieci mieszkające w mieście, 2 sierpnia 1910 r. władza nadzorcza szkół zezwoliła na budowę nowego budynku czteroklasowej katolickiej szkoły pomiędzy Polnymi Domami, a kolonią Strzelnica. Szkoła ta, jak podaje Ludwik Musioł w monografii Pszczyny, miała być przeznaczona „dla dzieci z terenu miejskiego na przedmieściu północnym, zwłaszcza dla dzieci chałupników miejskich spod Piasku i Jankowic”. Już 30 marca 1912 roku odbyła się uroczystość poświęcenia Katolickiej Szkoły nr 2 .

O okolicznościach powstania szkoły, losach placówki w okresie wojny, latach powojennych, o nauczycielach i uczniach, o trudnościach i sukcesach Dwójki, można będzie się dowiedzieć więcej z monografii szkoły, wydanej z okazji stulecia istnienia szkoły na Strzelnicy.

Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i uczniowie SP 2 w Pszczynie

ram

T G+ F

Zobacz także

100-lecie kościoła
100-lecie kościoła
100-lecie Lutni
100-lecie Lutni
Złodziej złapany przez proboszcza
Złodziej złapany przez proboszcza
Jutrzejsze utrudnienia na Koronie Zapory
Jutrzejsze utrudnienia na Koronie Zapory
Plenerowa wystawa "Chichot życia" tylko do piątku
Plenerowa wystawa "Chichot życia" tylko do piątku

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18